Wybierz krajWybierz kraj
Polska - podłogi mieszkaniowe

Jak położyć podłogę

Produkty i techniki Tarkett sprawiają, że położenie nowej podłogi jest łatwiejsze niż do tej pory. Jest kilka prostych sposobów uzyskiwania najlepszych rezultatów.
 
Nie spiesz się
 

Układanie nowej podłogi jest obecnie niezwykle proste bez względu na to, czy mamy do czynienia z podłogą drewnianą, lpanelami laminowanymi czy wykładzinami winylowymi. Wszystkie nasze podłogi są łatwe w montażu, ale tak jak w przypadku wszystkich projektów potrzeba trochę czasu, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Wystarczy poświęcić trochę czasu na przygotowania, a ukończenie projektu będzie przyjemnością, zamiast katorgą.

 
Zanim zaczniesz – Twoja lista zadań
 

·         Czy przestrzeń jest prostokątna czy kwadratowa, korytarz czy hol? Zdecyduj, w którym kierunku będziesz kłaść podłogę.

·         Czy masz wystarczającą ilość, by pokryć cały obszar?

·         Czy masz zapas materiału na niewygodne krawędzie i kąty?

·         Temperatura i poziom wilgotności muszą być normalne (zazwyczaj ponad 18°C z wilgotnością względną 40%-70%). Drewno w szczególności wymaga umiarkowanego poziomu obu tych czynników (30%-60% wilgotności względnej).

·         Podłoże powinno być czyste i suche.

·         Przechowuj podłogę w zamkniętym pomieszczeniu przez 24 do 48 godzin przed użyciem, aby dostosowała się do warunków panujących w otoczeniu.

·         Nie potrzebujesz żadnych skomplikowanych narzędzi do montażu naszych podłóg, poza ostrym nożem do wykładzin winylowych lub piłą do drewna i paneli.

 
Przygotowania
 
Bez względu na to czy instalujesz wykładzinę winylową, panele czy podłogę drewnianą, podłoże powinno być równe, twarde i suche. Odkurz ostrożnie powierzchnię, aby była całkowicie czysta.
 
Panele laminowane i drewno można montować na:
 
Betonie – jeśli jest nowy, pozostawić do wyschnięcia przez minimum 90 dni. Musisz zastosować barierę pary wodnej, można dołożyć akustyczną warstwę wyrównawczo-izolacyjną lub produkt łączony.
Drewnie – musi być odpowiednio wentylowany, a luźne deski należy przybić lub przykręcić, aby się nie ruszały. Nie montować bariery pary wodnej.
Dywanie – tylko z krótkim włosem, przyklejonym bezpośrednio do drewnianego podłoża. Nie stosować warstwy wyrównawczo-izolacyjnej.
Płytkach – tylko jedna warstwa i bez luźnych płytek, pęknięć i innych uszkodzeń.
 
Wykładziny można montować na:
każdej powierzchni, ale należy ją:
Starannie umyć – usunąć ślady farby, oleju, wosku, lakieru czy rozpuszczalników.
Wygładzić – usunąć lub zeszlifować grudki lub nierówności, takie jak główki gwoździ czy nieregularności powierzchni.
Naprawić – pozbyć się dziur i pęknięć. Jeśli stosujesz jakiekolwiek wypełniacze, pozwól im całkowicie zaschnąć przed położeniem podłogi.
 
Po prostej
 
Bez względu na kierunek, w którym kładziesz podłogę, aby uzyskać profesjonalne wykończenie, musisz uniknąć zakrzywienia ułożenia desek lub arkuszy. Upewnij się, że pierwsza linia jest absolutnie prosta – może pomóc narysowanie linii ołówkiem – i sprawdzaj w trakcie pracy.
 
Uwaga na przerwy
 
Jako produkty naturalne, podłogi z laminatu i drewna będą się rozszerzać i kurczyć wraz ze zmianami temperatury i wilgotności. Ważne jest, aby zostawić szczelinę dylatacyjną na obrzeżach całego pomieszczenia, aby podłoga mogła pracować. Oznacza to, że pierwszy rząd należy zacząć w odległości co najmniej 8-10 mm od ściany. Listwa lub profil zazwyczaj zakrywają tę szczelinę po ukończeniu montażu.
 
Gotowi, do startu, start!
 
Panele podłogowe (panele laminowane)
Nowe systemy montażu 2-Lock bardzo ułatwiają instalację naszych paneli podłogowych. Podłoga po prostu zatrzaskuje się bez konieczności stosowania kleju, gwoździ czy skomplikowanych narzędzi. Sprawdź ile rzędów będziesz potrzebować – możesz rozłożyć deski luzem w pomieszczeniu – i upewnij się, że ostatni rząd nie będzie zbyt wąski do przycięcia (mniej niż 50 mm). Jeśli tak jest, przytnij pierwszy rząd, aby ostatni mógł być trochę szerszy. Rezultat to mocniejsza i ładniejsza podłoga.
 
Podłoga drewniana
 
Nasze drewniane podłogi mają dwa typy systemów łączenia – Ultraloc i 2-Lock. Systemy te ściśle łączą deski, nie pozostawiając żadnych szpar i nierównych krawędzi. Są też bardzo szybkie i łatwe w użyciu – w szczególności 2-Lock, który niezwykle przyspiesza cały proces. Sprawdź ile rzędów będziesz potrzebować – możesz rozłożyć deski luzem w pomieszczeniu – i upewnij się, że ostatni rząd nie będzie zbyt wąski do przycięcia (mniej niż 50 mm). Jeśli tak jest, przytnij pierwszy rząd, aby ostatni mógł być trochę szerszy. Rezultat to mocniejsza i ładniejsza podłoga.
 
Wydobywanie z desek drewnianych i paneli laminowanych tego, co najlepsze
Deski można układać w dowolnym kierunku, ale uzyskasz najlepszy wygląd i funkcjonalność układając je:
·         wzdłuż w pokojach prostokątnych i korytarzach
·         w kierunku światła w pokojach kwadratowych
 
Wykładziny
 
Masz do wyboru wiele rozmaitych wykładzin winylowych od innowacyjnej „Floor in a box” i Starfloor po bardziej tradycyjne wykładziny w rolkach.
Wykładziny mieszkaniowe "Floor in a box" i Starfloor mają samoprzylepny podkład, można je z łatwością przymocować i przyciąć przy ścianie ostrym nożem. Oba produkty można przesuwać do momentu uzyskania idealnej podłogi.
 
TarkoSpray, nasz rewolucyjny klej w aerozolu, niezwykle ułatwia położenie innych typów podłóg winylowych. Po prostu rozpylasz klej bezpośrednio na podłogę i rozwijasz na niej winyl. Jak w przypadku naszych produktów samoprzylepnych, można przesuwać podłogę aż do uzyskania idealnego efektu.
 
Dołączone instrukcje
 
Zapewniamy kompletne instrukcje do wszystkich naszych produktów. Można także ściągnąć dodatkowe informacje ze strony przeznaczonej dla każdego produktu lub z naszego centrum dokumentów.