Wybierz krajWybierz kraj
Polska - podłogi mieszkaniowe

Wdrożenie technologii bezftalanowej w kolekcjach wykładzin winylowych dedykowanych do wnętrz mieszkalnych i komercyjnych

Tarkett – światowy lider innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie podłóg i nawierzchni sportowych – ogłasza decyzję o zastosowaniu plastyfikatorów bezftalanowych w produkcji podłóg winylowych w Europie w 2014 r. W związku z zaangażowaniem firmy Tarkett w zrównoważony rozwój i innowacje ekologiczne, nowe bezftalanowe produkty zostały stworzone, by polepszyć jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń i przyczynić się do zdrowszego środowiska wewnątrz budynków.

Wolne od ftalanów plastyfikatory wybrane przez Tarkett zostały zatwierdzone do użytku w pojemnikach mających kontakt z żywnością i w zabawkach, które mogą być wkładane przez dzieci do ust.

 

“Nasz innowacyjny program ekologiczny i zaangażowanie w zrównoważony rozwój mają zapewniać naszym Klientom najlepsze produkty. Naszym celem jest zaoferowanie bardziej komfortowej, zdrowszej i przyjaznej przestrzeni wewnętrznej, bez naruszania właściwości funkcjonalnych i bez wpływu na design” wyjaśnia Anne-Christine Ayed, Wiceprezes działu Badań, Innowacji i Środowiska Tarkett Group. “Wdrożenie tej nowej generacji podłóg elastycznych to kolejny kamień milowy na drodze firmy Tarkett w kierunku zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy przekonani, że cała branża pójdzie za naszym przykładem w nadchodzących latach”.

W ciągu ostatnich kilku lat firma Tarkett zaczęła aktywnie wdrażać nową technologię bezftalanową w swoich zakładach produkcyjnych w Ameryce Północnej i Szwecji. Grupa będzie teraz stopniowo ją rozszerzać na wszystkie pozostałe zakłady produkcyjne w Europie w 2014 r. i w pozostałych częściach świata w nadchodzących latach. W 2009 r. Grupa wypuściła na rynek swoją pierwszą linię bezftalanowych podłóg winylowych (iQ Natural), wyprodukowanych z plastyfikatorów opartych na surowcach odnawialnych.

Firma Tarkett wyznacza także najwyższe standardy w branży poprzez ekologiczne projekty wszystkich produktów, mających niskie lub niezwykle niskie emisje VOC, tym samym przyczyniając się do wyższej jakości powietrza wewnętrznego.

 

“Ta innowacja ekologiczna pokazuje, że firma Tarkett pozostaje liderem w branży podłóg sprężystych, wyznaczając wysokie standardy na rynku, odpowiadające rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na produkty łączące zdrowie, środowisko, funkcjonalność i estetykę”, wyjaśnia Remco Teulings, Prezes Oddziału EMEA Grupy Tarkett.

 

Innowacyjne rozwiązania podłogowe firmy Tarkett nie tylko są zgodne ze wszystkimi przepisami światowymi, ale je wyprzedzają. Firma Tarkett wciąż opracowuje na nowo swoje produkty, procesy produkcji i modele biznesowe, zgodnie z zasadami „Cradle to Cradle” i ekonomii cyrkularnej (ang. circular economy), które podkreślają potrzebę pozytywnego wpływu na ludzi, na środowisko, a także na rozwój ekonomiczny.

Informacje dodatkowe

 

  1. Stowarzyszenie The American Asthma & Allergy Association (AAFA) uznaje wkład firmy Tarkett w zdrowsze środowisko wewnętrzne poprzez poświadczenieTM przystosowania dla astmatyków i alergików niektórych linii podłóg winylowych, które wykorzystują także plastyfikatory bezftalanowe (tj. FiberFloor i iQNatural).

 

  1. W Europie szwedzki zakład Tarkett zaczął produkować bezftalanowe produkty winylowe w 2011 r., podczas gdy pozostałe cztery zakłady (Francja, Luksemburg, Niemcy, UK) rozpoczną produkcję wszystkich bezftalanowych linii podłóg winylowych do wnętrz mieszkalnych* począwszy od stycznia 2014 r., a do połowy 2014 r. – wszystkich komercyjnych kolekcji podłóg.  
  2. *oprócz jednej kolekcji, stanowiacej 2% produkcji w Europie

 

  1. Firma Tarkett stała się punktem odniesienia w branży w zakresie emisji lotnych związków organicznych (VOC) – od 10 do 100 razy niższych niż najsurowsze standardy światowe – przyczyniając się do wyższej jakości powietrza wewnętrznego. Wszystkie produkty winylowe i podłogi z linoleum Tarkett, wyprodukowane w Europie, mają sumę emisji VOC poniżej 10 do 100 µg/m3 (po 28 dniach).

 

  1. Od 2011 r. firma Tarkett stosuje się do zasad „Cradle to Cradle” w partnerstwie z niemiecką agencją ochrony środowiska (German Environmental Protection & Encouragement Agency – EPEA), która wspiera Grupę w zakresie projektowania produktów ekologicznych i w stawaniu się firmą typu „closed loop”. Celem jest ocena i dobór materiałów, które są „dobre” dla człowieka i środowiska, i które można przetwarzać i wykorzystywać ponownie jako techniczne lub biologiczne substancje odżywcze pod koniec użytkowania produktów. Wdrażając podejście „Cradle to Cradle” na każdym etapie życia produktu, firma Tarkett celuje w ponowne, wielokrotne wykorzystywanie materiałów bez naruszania jakości i wartości dla klientów, tym samym nie uszczuplając surowców i redukując produkcję odpadów oraz poprawiając samopoczucie człowieka.