10 przydatnych porad dotyczących wystroju wnętrz

10 przydatnych porad dotyczących wystroju wnętrz

Firma Tarkett zebrała najbardziej przydatne wskazówki dotyczące wzornictwa, aby pomóc Ci zrealizować idealną dekorację wnętrz — niezależnie od tego, jaki masz zamysł. Te praktyczne wskazówki, które obejmują również aspekt estetyczny, dotyczą całego procesu — od wyboru podłogi aż po malowanie ścian. Prace ręczne jeszcze nigdy nie były tak przyjemne! Spraw sobie radość!

1. Zmierz pokój

Zmierz pokój i zanotuj wyniki na planie. Następnie dodaj do planu wycięte z kartonu meble, aby optymalnie rozmieścić je w pomieszczeniu. Pomoże Ci to wyobrazić sobie, w jaki sposób osoby będą przemieszczały się po pokoju i wokół mebli.

2. Sprawdź, gdzie naturalnie światło najbardziej rozświetla pokój

Sprawdź, w którym miejscu pokoju jest najjaśniej ze względu na naturalne oświetlenie, które wpada przez okna lub drzwi, aby rozplanować sztuczne oświetlenie.

3. Zaplanuj design wnętrza

Wystrój wnętrza należy zaplanować, biorąc pod uwagę znajdujące się w nim przedmioty, meble, a nawet podłogę. Wybierz te elementy zgodnie z preferowanym stylem dekoracji. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź, jakie wzory oferowane przez firmę Tarkett są teraz w modzie — można je dopasować do każdego gustu.

4. Wybierz kolory, jakich chcesz użyć

Następnie wybierz kolory, jakich chcesz użyć w pokoju. Zasadniczo najlepiej ograniczyć wybór do trzech. Możesz wypróbować wybrane kolory i odpowiednio je dostosować.

5. Stwórz mozaikę z wybranych kolorów

Stwórz mozaikę z materiałów w wybranych kolorach, aby móc sobie wyobrazić zaplanowaną aranżację. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę istniejące meble, zasłony, ściany, podłogę i drzwi. Spróbuj odwzorować cały projekt, robiąc kilka zdjęć pokoju. Możesz również zwizualizować rozłożenie kolorów i odcieni w tym pomieszczeniu.

6. Zacznij od ścian

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na farbę, czy na tapetę, ściany z całą pewnością powinny być pokryte dominującym w pokoju kolorem. Możesz również pozostawić je w neutralnej bieli lub szarości i wyeksponować tym samym kolory wykorzystane w innych miejscach.

Zwróć uwagę, aby nie używać za dużo barw przyciągających uwagę, gdyż nie będą one wtedy zrównoważone przez odpowiednią liczbę innych detali.

Jeśli wybierzesz określony kolor, zdecyduj się na matowe wykończenie, które pozwoli Ci ukryć drobne niedoskonałości.

Jeśli chcesz, aby pokój wydał się większy, wybierz kolory jasne lub błyszczące. Stwórz kontrast pomiędzy ścianami a białym sufitem — dzięki temu pokój wyda się przestronniejszy. Możesz także uzyskać efekt głębi, np. łącząc kontrastujące barwy na ścianach, na które pada naturalne światło. Tonując kolor w kierunku źródła światła lub malując ścianę z oknem na biało, urozmaicisz kolorystykę.

7. Wybierz podłogę

Nadszedł czas na wybór podłogi. Korzystając z mozaiki próbek, wybierz wzór podłogi. Winyl, laminat i drewno są dostępne w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu masz wiele opcji wyboru. Niezależnie od tego, jakiej faktury czy jakiego motywu szukasz, spróbuj wybrać podłogę, która będzie delikatnie kontrastować ze ścianami — na przykład o dwa odcienie jaśniejszą lub ciemniejszą. Nie zapomnij o wpływie naturalnego światła na podłogę. Ten efekt będzie zupełnie inny w przypadku podłogi lśniącej, a inny w przypadku matowej.

Jeśli zdecydujesz się na podłogę parkietową, umieść płytki równolegle do kierunku padania głównego światła. Natomiast jeśli pokój jest długi, możesz je ułożyć również wzdłuż pokoju, równolegle do najdłuższego boku.

8. Zaplanuj rozmieszczenie mebli

Po stworzeniu ogólnego wystroju przyszedł czas na ustawienie mebli. Nie wahaj się próbować różnych połączeń kolorów, aby sprawdzić, jakie najlepiej Ci odpowiada. Uzupełnij wystrój innymi przedmiotami. Pamiętaj jednak, aby nie było ich zbyt dużo. Najważniejsza jest harmonia kolorystyczna. Na przykład jedno zdjęcie i dywan mogą stanowić 5% dodatkowego, żywego koloru i nadać pokojowi charakter. Nie zapomnij o zasłonach, które stanowią ważny element dekoracyjny. Ich wygląd się nie zmienia, ponieważ tkanina nie reaguje na światło tak, jak dzieje się to w przypadku innych materiałów. Umożliwiają one nawet różną aranżację oświetlenia dzięki zastosowaniu firanek i upinanych zasłon.

9. Zaplanuj sztuczne oświetlenie

Oświetlenie odgrywa niezwykle ważną rolę w pokoju — modeluje przestrzeń wieczorem oraz nadaje jej wyjątkową atmosferę. Wziąwszy pod uwagę fakt, iż podwieszane lampy mają tendencję do optycznego zmniejszania pomieszczenia, lepiej zarezerwować je do miejsc, w których oświetlenie naturalne jest bardzo skąpe. Nie zapomnij o odpowiedniej liczbie gniazdek. Podczas instalacji oświetlenia wypróbuj różne warianty w różnych miejscach pokoju. Możesz również zastosować ściemniacze, które umożliwią regulację oświetlenia, aby tworzyć atmosferę zależnie od swojego nastroju.

Zwróć uwagę na oślepiające światło. Jeśli zdecydujesz się na mniej ukierunkowane oświetlenie, zwiększy to optycznie przestrzeń, ponieważ ściany będą również oświetlone. Pomyśl też o punktowych lampkach LED w suficie, które delikatnie oświetlą pomieszczenie w sposób bardziej ukierunkowany. Mogą uwypuklić jakiś przedmiot lub mebel, np. stół.

10. Znajdź własny styl

Niezależnie od wskazówek, którymi się będziesz kierować, znajdź swój własny styl. Dokonasz tego, wypróbowując różne rozwiązania, dzięki którym wyćwiczysz umiejętność aranżacji wnętrz!

Internet jest pełen zasobów wizualnych i profesjonalnych fotografii, a także witryn architektów wnętrz: odkryj te strony i czerp z nich inspirację!