Czym różnią się podłogi winylowe w rolkach od podłóg z linoleum?

Czym różnią się podłogi winylowe w rolkach od podłóg z linoleum?

Zarówno podłogi winylowe w rolkach jak i podłogi z linoleum są bardzo wytrzymałe, trwałe i nadają się do instalacji w prawie każdym pomieszczeniu domowym. Istnieją jednak pewne kluczowe różnice w sposobie ich wykonania, montażu i konserwacji, a także w różnorodności wzorów i kolorów dostępnych dla każdego produktu.

Podłogi winylowe w rolkach są zbudowane warstwowo i składają się głównie z PCW, natomiast linoleum jest wykonane z jednej warstwy materiałów naturalnych, przede wszystkim z lnu. Jedną z warstw winylu jest warstwa dekoracyjna, na której drukowane i wytłaczane są ozdobne wzory. Właśnie ta warstwa dekoracyjna pozwala na niemal nieograniczone możliwości w zakresie używanego wzornictwa i koloru. Niektóre podłogi winylowe mają również teksturę dopasowaną do obrazu, co sprawia, że podłoga winylowa w dotyku jest bardzo podobna do materiału, który naśladuje, jak prawdziwe lite drewno czy naturalny kamień. W przypadku linoleum wzór jest osadzony w całym materiale, a nie drukowany na osobnej warstwie, co ogranicza zakres możliwości wzorniczych i kolorystycznych.

Instalacja i konserwacja to kolejna istotna różnica, podłoga winylowa jest znacznie łatwiejsza w montażu i utrzymaniu niż podłoga z linoleum. Większość wykładzin z linoleum ma postać arkuszy, które wymagają użycia odpowiedniego kleju. A ponieważ linoleum jest bardzo sztywne, może być trudne do samodzielnego montażu i zazwyczaj wymaga zaangażowania profesjonalnego instalatora. Podłoga winylowa w rolce jest znacznie łatwiejsza do układania niż linoleum, ponieważ nie jest tak sztywna. Winyl może być również instalowany na kilka sposobów, w zależności od wybranego produktu.

Linoleum wymaga również nieco więcej wysiłku pod względem konserwacji, ponieważ nie jest odporne na wilgoć i nie znosi zużycia tak dobrze, jak winyl. Linoleum jest wykonane z naturalnych materiałów, a zatem znacznie bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane przez wodę i środki czyszczące. W związku z tym bezpośrednio po montażu należy uszczelnić spoiny i używać specjalnych środków czyszczących zalecanych przez producenta. Ponadto, ze względu na jego potencjalną podatność na wilgoć, nie zalecamy instalowania linoleum w łazience czy pralni. Większość winylowych podłóg może być natomiast instalowana w każdym pomieszczeniu domu i czyszczona przy użyciu zwykłych domowych środków czyszczących.