Design dla małych przestrzeni

Design dla małych przestrzeni

Jak powiększyć optycznie pomieszczenie

Niezależnie od tego, czy projektujemy kawalerkę o powierzchni 20 metrów kwadratowych czy konkretne pomieszczenie w domu, aby uzyskać porządany efekt należy postępować zgodnie z kilkoma podstawowymi wskazówkami projektowymi.

• Kolor

Pierwszym elementem, który należy rozważyć jest kolor ścian i mebli. Jasne kolory sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa, a ciemne kolory zmniejszają optycznie przestrzeń. W sytuacji gdy mamy ciemną podłogę, możemy rozjaśnić pomieszczenie białymi / kremowymi meblami. Odpowiedni kontrast między jasnym, a ciemnym kolorem może wpłynąć na atrakcyjność wizualną przestrzeni. 

• Pójdź w minimalizm

Ze względu na mały rozmiar przestrzeni jesteśmy ograniczeni ilością mebli i dekoracji, które możemy użyć podczas projektowania. Najlepszym sposobem jest przechowywanie rzeczy, poza zasięgiem wzroku. Ważne, aby ograniczyć liczbę dekoracji do minimum oraz zminimalizować elementy wystroju bogate we wzory.

Wybierając podłogę, staraj się, aby miała najprostszy wzór. Jeśli używasz drewna, wybierz gatunki o jednolitym zabarwieniu i subtelnym usłojeniu, unikaj zbyt intensywnych oznaczeń i zmienności kolorów. Dotyczy to również wyboru podłóg winylowych lub laminowanych. Zalecane są również szerokie deski, ponieważ mają mniej połączeń.

• Stwórz iluzję dużej przestrzeni

Istnieje kilka małych sztuczek, które mogą pomóc w stworzeniu iluzji większej przestrzeni. Na przykład lustra umieszczone w strategicznych miejscach mogą pomóc w odbijaniu naturalnego światła i rozjaśnieniu przestrzeni. W przypadku podłóg, układając deski równolegle do najdłuższej ściany, można wizualnie wydłużyć przestrzeń. Inną opcją jest ułożenie podłogi po przekątnej w pomieszczeniu. Ta sztuczka sprawia, że przestrzeń wydaje się większa i dotyczy każdego materiału podłogowego, w tym podłóg drewnianych, laminowanych i paneli winylowych.

Pomysły na projekt i wystrój w celu maksymalizacji małej przestrzeni

Oprócz wyżej wymienionych wskazówek dotyczących projektowania, aby mały pokój wyglądał na większy, oto kilka wskazówek, które pozwolą zmaksymalizować potencjał przestrzeni.

• Skorzystaj ze ścian

Wykorzystanie pustych ścian poprzez wieszanie półek i szafek uwalnia miejsce na podłodze, dzięki czemu Twoja przestrzeń wydaje się większa. Kolejnym sposobem na powiększenie optyczne przestrzeni jest korzystanie z wszelkiego rodzaju lamp wiszących lub kinkietów. Dzięki temu z podłogi lub szafek znikną kolejne rzeczy jak lampy wolnostojące czy lampki nocne.

• Dodaj wbudowane półki i schowki

Wbudowane półki pomogą zyskać trochę miejsca na podłodze, a jednocześnie zapewnią miejsce do przechowywania i organizowania przedmiotów. Jeśli projektujesz małą sypialnię, lustrzane drzwi szafy doskonale sprawdzą się i otworzą przestrzeń. W małej kuchni lub salonie wbudowane półki od podłogi aż po sufit stworzą iluzję wyższego sufitu.