Jak czyścić i konserwować podłogi winylowe?

Jak czyścić i konserwować podłogi winylowe?

Podłogi winylowe są nie tylko trwałe, stylowe i łatwe w montażu, ale także bezproblemowe w czyszczeniu i utrzymaniu.

W Tarkett wszystkie podłogi winylowe poddawane są specjalnej obróbce powierzchni, dzięki czemu są jeszcze bardziej odporne na zarysowania i plamy oraz jeszcze łatwiejsze do czyszczenia i utrzymania.

Niezależnie od tego, czy posiadasz LVT czy wykładziny winylowe w rolce, czyszczenie i konserwacja podłogi jest prosta, szybka i łatwa. Wystarczy wykonać kilka podstawowych czynności, aby wyglądały tak dobrze, jak w dniu, w którym je położyłeś.
 

Jak czyścić podłogę winylową?

Do codziennego sprzątania wystarczy wycieranie lub odkurzanie. Użycie miotły lub odkurzacza zapobiega gromadzeniu się kurzu i brudu oraz ułatwia konserwację podłóg.

Co tydzień, a w razie potrzeby częściej, wystarczy przetrzeć podłogę wilgotnym mopem lub ściereczką zwilżoną ciepłą wodą i neutralnym detergentem. Pomaga to usunąć brud i utrzymać podłogę w dobrym stanie. Należy pamiętać, że do czyszczenia podłogi nie potrzeba dużej ilości wody.

Jak czyścić plamy na podłodze winylowej

Usuwanie wyraźniejszych otarć i plam z podłogi winylowej jest również stosunkowo proste. Plamy należy natychmiast usuwać, używając do tego nylonowej szmatki i neutralnego detergentu. Oczyścić od zewnątrz plamę w kierunku jej środka, a następnie spłukać i wytrzeć. Oto kilka wskazówek dotyczących czyszczenia różnego rodzaju plam:
•  Olej, ocet lub plamy z cytryny powinny być natychmiast usuwane, ponieważ mogą spowodować przebarwienia powierzchni. Do usuwania tych plam można użyć mieszanki ciepłej wody i neutralnego detergentu.
•  Plamy z atramentu, pomidorów lub krwi można usunąć przy pomocy bardzo rozcieńczonego alkoholu, który należy pozostawić na plamie przez kilka minut, a następnie spłukać wodą. 
•  Plamy od długopisów i markerów można łatwo usunąć, wycierając je szmatką nasączoną niewielką ilością spirytusu, a następnie spłukać wodą. 
•  Rdzę należy wyczyścić gąbką antykorozyjną i spłukać wodą

Dodatkowe wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji w celu utrzymania i przedłużenia piękna podłogi winylowej

•  Pod ciężkimi meblami, krzesłami i nogami stołu umieść podkładki ochronne (np. filc) 
•  Unikaj gumowych spodów na przedmiotach stojących na podłodze - może to spowodować jej zabrudzenie 
•  Używaj wycieraczek przy wejściach, aby zapobiec wnoszeniu brudu lub kurzu oraz ułatwić sprzątanie. Tym sposobem możesz powstrzymać około 80% brudu!
•  Czyść podłogę używając naturalnych, miękkich lub neutralnych detergentów 

Nie czyść podłogi winylowej:
•  Proszkami ściernymi 
•  Czarnym mydłem 
•   Acetonem lub rozpuszczalnikami 
•  Woskiem lub lakierem 
•  Produktami na bazie ropy naftowej 
•   Urządzeniami do czyszczenia parą wodną

Jak dbać o podłogę winylową?

Podłogi winylowe z natury są wytrzymałe, odporne na wodę, zadrapania i plamy. Podłogi Tarkett są produkowane z wielokierunkowymi warstwami podkładowymi, które zapewniają wodoodporność i wysoką stabilność wymiarową. Są również poddawane specjalnej obróbce powierzchniowej PUR, która daje im wyjątkową ochronę i sprawia, że są jeszcze bardziej trwałe i odporne na zarysowania lub plamy, a także łatwiejsze do czyszczenia.
W efekcie, jeżeli będziesz postępować według podanych wyżej wskazówek utrzymanie podłogi w czystości nie sprawi ci najmniejszego problemu. W przeciwieństwie np. do twardego drewna, nie trzeba nakładać wosku ani polerować powierzchni, aby przywrócić jej połysk. Umycie mydłem i ciepłą wodą to wszystko, co jest potrzebne, aby przywrócić winylowi jego pierwotny wygląd.

Winyl nie jest jednak niezniszczalny i konieczne jest podjęcie odpowiednich środków w celu utrzymania podłogi w dobrym stanie.
 

Jak naprawić podłogę winylową?

Sposób naprawy podłogi winylowej zależy od rodzaju posiadanego produktu i jego uszkodzenia.

Jak w przypadku uszkodzenia wymienić panel LVT z kolekcji Starfloor Click 55:

•  Jeśli okaże się, że konieczna jest wymiana całego elementu należy wyciąć stary panel nie uszkadzając sąsiednich zamków paneli. 
 Nowy panel należy rozgrzać dmuchawą z gorącym powietrzem aby go uelastycznić.  
•  Najpierw włóż deskę długim bokiem, a następnie wciśnij pióra we wpusty na krótkich bokach.
•  Po umieszczeniu i kliknięciu wystarczy docisnąć pozostały długi bok.

Aby wymienić uszkodzony panel LVT z kolekcji Starfloor Click 30:

•  Za pomocą piły wgłębnej z regulowanym wysuwem ostrza wyciąć panel obok łączeń z kolejnym panelem.
•  Usuń uszkodzoną deskę. Następnie weź nową i odetnij z niej pióro oraz wpust. Przed montażem upewnij się, zachowana została orientacja konstrukcyjna.
•  Wymienioną deskę przymocuj do podłoża za pomocą taśmy dwustronnej. Upewnij się, że wszystkie deski są odpowiednio dociśnięte i dobrze przylegają do podłoża.
W przypadku arkusza winylu naprawa uszkodzeń może wymagać zabiegów technicznych polegających na zabezpieczeniu powierzchni wstawieniu nowego kawałka wykładziny w miejscu uszkodzenia. Czasami mniejsze rozcięcia i rysy można zlikwidować przy użyciu specjalnego kleju do spawów na zimno. Choć technicznie jest to możliwe, jest to jednak dość trudna czynność, a jej wyniki nie są zazwyczaj atrakcyjne pod względem estetycznym.
Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie się do zaleceń producenta dotyczących najlepszego sposobu czyszczenia i konserwacji podłóg winylowych, w tym sposobu przeprowadzania napraw.

Jak sprawić, by podłogi winylowe miały połysk?

Dostępność winylowych podłóg w szerokiej gamie kolorów, wzorów i faktur oznacza, że możesz znaleźć wykończenie podłogi, które idealnie pasuje do Twoich preferencji stylistycznych. A dzięki zdolności naśladowania naturalnych materiałów, wielu konsumentów wybiera winyl jako praktyczną i atrakcyjną cenowo alternatywę dla droższych podłóg z drewna, płytek i kamienia. 

Jeśli jednak szukasz bardziej błyszczącej powierzchni, możesz wybrać podłogę winylową z wykończeniem na wysoki połysk. Utrzymanie jej blasku będzie wtedy po prostu kwestią utrzymania w czystości, bez brudu i kurzu. W przeciwieństwie do innych rodzajów podłóg, takich jak prawdziwe twarde drewno, nie ma specjalnych produktów opracowanych do nadania winylowej podłodze połysku. Zamiast tego, przestrzeganie podstawowych zasad czyszczenia gwarantuje, że podłogi winylowe będą wyglądać tak dobrze jak w dniu, kiedy zostały ułożone.

Czy można polerować podłogi winylowe?

W przeciwieństwie do niektórych rodzajów podłóg, takich jak twarde drewno lub kamień, które wymagają regularnej konserwacji, podłogi winylowe są bardzo łatwe w utrzymaniu. Wszystkie podłogi Tarkett, są już np. zabezpieczone wzmocnioną poliuretanową powłoką powierzchniową i dlatego nie wymagają woskowania ani polerowania. Zamiast tego wystarczy proste sprzątanie.