Jak czyścić podłogi drewniane

Jak czyścić podłogi drewniane

Poznaj najskuteczniejsze sposoby czyszczenia i pielęgnacji podłogi drewnianej oraz najlepsze produkty-niezależnie od tego, czy Twoja podłoga jest lakierowana, czy też impregnowana olejowoskiem. Wrażenie, że Twoja drewniana podłoga jest zupełnie nowa, jest czymś, co będziesz chciał zachować jak najdłużej, a poświęcenie czasu na jej pielęgnację jest kluczem do wydłużenia jej żywotności. Poniższe informacje zawierają wskazówki dotyczące pielęgnacji i czyszczenia podłóg, niezależnie od tego, czy są to podłogi lakierowane, czy też olejowane, a także informacje o najlepszych produktach, których należy używać, aby utrzymać połysk naturalnej podłogi drewnianej przez długi czas. Wszystkie podłogi drewniane Tarkett są gotowe do użycia bezpośrednio po instalacji i nie wymagają olejowania ani innych zabiegów pielęgnacyjnych.
 

Jak pielęgnować podłogi z drewna wielowarstwowego

Podczas użytkowania podłóg drewnianych oddziałuje się przede wszystkim na warstwę wierzchnią, a nie samo drewno. Dlatego też podłogi drewniane potrzebują dobrej ochrony powierzchni przed zużyciem, przetarciami, zarysowaniami i plamami. Dzięki temu będą dobrze wyglądały przez długi czas. Większość naszych podłóg drewnianych jest zabezpieczona przy pomocy lakieru Proteco, jednego z najsilniejszych na rynku środków zabezpieczających powierzchnię. Proteco występuje w trzech wariantach, z których każdy zapewnia inne wykończenie, od półpołyskowego do matowego.

  • Proteco Lacquer ten półpołyskowy lakier nakładany jest w szczęściu warstwach, dzięki czemu podłoga jest wyjątkowo wytrzymała i stanowi doskonały wybór, zwłaszcza jeśli prowadzisz intensywny tryb życia oraz szukasz podłogi, wymagającej mniejszej liczby zabiegów konserwacyjnych. 
  • Proteco Natura to lakier matowy, nakładany w taki sam sposób jak lakier półpołyskowy, jest równie wytrzymały i zapewnia równie skuteczną ochronę. Zachowuje naturalny kolor, nie ingerując w strukturę drewna, podobnie jak olejowana podłoga. Należy jednak pamiętać, że powierzchnia matowa przyciąga więcej brudu niż lakier półmatowy, wymagając nieco więcej uwagi podczas sprzątania. 
  • Proteco Hardwax Oil Olej wnika w drewno, podczas gdy wosk pozostaje na powierzchni, zapewniając dodatkową ochronę przed zużyciem i jedwabiście matowe wykończenie. Należy pamiętaż, że olejowane podłogi drewniane wymagają konserwacji olejem co dwa lub trzy lata. Warto mieć na uwadze, że odpowiednio konserwowany parkiet, będzie wyglądać pięknie przez wiele lat.

Oferujemy również kilka produktów przeznaczonych do ochrony powierzchni podłóg przed zużyciem, w tym Refresher do podłóg lakierowanych oraz Refresher do podłóg zabezpieczonych olejowoskiem. Jeśli podłoga olejowana jest zużyta z powodu dużego natężenia ruchu lub została uszkodzona, możliwe jest zastosowanie oleju pielęgnacyjnego w celu przywrócenia jej połysku i dodania nowej powłoki ochronnej. Środek odświeżający do podłóg olejowanych działa jak ponowne, delikatne olejowanie podłogi, ponieważ jednocześnie ją oczyszcza i tworzy warstwę ochronną.

Dodatkowe wskazówki, jak utrzymać i przedłużyć piękno Twojej podłogi

  • Używaj podkładek i filcowych naklejek pod meble – pozwoli Ci to na ograniczenie zarysowań.
  • Zapobiegaj uszkodzeniu podłogi przez kółka, używając ochronnych mat pod krzesła.
  • W korytarzu umieść dywanik do wycierania butów, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się brudu. Należy pamiętać, że najbardziej narażonym obszarem są pierwsze metry kwadratowe (na odległość trzech kroków) sąsiadujące z drzwiami wejściowymi.
  • Bezzwłocznie wycieraj rozlane płyny.

Jak pielęgnować podłogi z drewna wielowarstwowego

Czyszczenie zarówno lakierowanych jak i impregnowanych olejowoskiem podłóg drewnianych jest stosunkowo łatwe. Wystarczy odkurzyć lub wyczyścić podłogę za pomocą suchego mopa. Idealnie nadaje się do tego zestaw do pielęgnacji podłóg drewnianych Tarkett Wood Floor Care Kit.

Posiada wygodną konstrukcję z teleskopowym uchwytem, ściereczką z mikrofibry i zapięciem na rzep. Czasami do usuwania brudu i plam potrzeba trochę płynu. Uważaj jednak, żeby nie używać zbyt wiele wody. W takich przypadkach doskonale sprawdza się Środek czyszczący w sprayu do lakierowanych podłóg drewnianych Tarkett. Jest on łatwy w użyciu, a podłoga szybciej schnie. Jeśli chcesz skorzystać z obu tych rozwiązań, mamy dla Ciebie zestaw Tarkett Spray Mop Kit do podłóg lakierowanych z pojemnikiem na płyn do wielokrotnego napełniania. Jeśli natomiast posiadasz podłogę olejowaną, Tarkett zaleca stosowanie środków pielęgnacyjnych i konserwacyjnych z naszej oferty, w tym Tarkett Bioclean podłóg olejowanych i odświeżacz Tarkett do podłóg zabezpieczonych olejowoskiem.

Trwałe, skuteczne i ulegające biodegradacji środki czyszczące ogólne to między innymi Bioclean do podłóg lakierowanych i Bioclean do podłóg olejowanych, które mogą być używane do regularnego czyszczenia.

Czego powinienem użyć: wody i mydła, wosku, oleju, octu?

Toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy należy stosować pewne środki czyszczące na drewnianych podłogach, czy też nie. Na przykład ocet jest uważany za tani i przyjazny dla środowiska sposób na sprzątanie w domu. Jednak używanie go w przypadku drewnianych podłóg może mieć na nie negatywny wpływ.

Ważne jest, aby pamiętać, że czyszcząc drewnianą podłogę, czyścisz wykończenie ochronne na powierzchni drewna, a nie samo drewno. Ocet jest kwasem, który rozbija ochronne wykończenie powierzchni podłóg, sprawiając, że z czasem wyglądają one na nietrwałe i matowe, a drewno zaczyna wchłaniać wilgoć. To samo odnosi się do wody z mydłem. Podobnie jak w przypadku octu, niektóre mydła mają potencjał do niszczenia wykończenia podłogi lub przedwczesnego zużycia.

Zamiast tego, należy użyć środka czyszczącego o neutralnym pH, który będzie delikatny dla drewnianych podłóg. Należy również pamiętać, aby zawsze używać środka o słabym stężeniu, co pozwoli uniknąć odkładania się warstw detergentów na podłodze.

Najlepszym sposobem jest stosowanie specjalistycznego środka do czyszczenia podłóg drewnianych lub stosowanie się do zaleceń producenta. Tarkett oferuje gamę wysokowydajnych produktów do pielęgnacji i czyszczenia podłóg drewnianych, z których każdy został zaprojektowany specjalnie dla produktów z naszych kolekcji.

Tarkett zaleca stosowanie Bioclean do podłóg lakierowanych i Bioclean do podłóg impregnowanych olejowoskiem, z których każdy ma inne właściwości, aby jak najlepiej dopasować się do rodzaju wykończenia powierzchni, jaki posiada Twoja podłoga. Obydwa mogą być wykorzystywane do regularnego czyszczenia.

- Dla podłóg zaimpregnowanych olejowoskiem: Bioclean i odświeżacz do podłóg zaimpregnowanych olejowoskiem. Produkt ten jest rozpuszczalnym w wodzie koncentratem czyszczącym przeznaczonym do codziennej pielęgnacji, opracowanym specjalnie dla olejowanych/woskowanych podłóg drewnianych. Zawiera on mydła na bazie naturalnych olejków, które zabezpieczają powierzchnię podłogi.

Przy regularnym użytkowaniu tworzy wysoce efektywną i odporną na zniszczenia powierzchnię. Substancje rozpuszczalne w wodzie redukują smugi. Jest szczególnie przyjazny dla skóry, nie zawiera pigmentów, zapachu i rozpuszczalników

- Dla podłóg lakierowanych: Bioclean i Refresher do podłóg lakierowanych. Produkt ten ma unikalne właściwości zwilżające i uwalniające zabrudzenia, które wcześniej uważano za niemożliwe do osiągnięcia bez dodawania rozpuszczalników na bazie ropy naftowej. Bioclean nie zawiera rozpuszczalników organicznych, barwników i fosforanów, ulega biodegradacji i jest delikatny dla skóry. Nigdy nie poleruj i nie woskuj lakierowanych powierzchni, ponieważ w razie potrzeby nie można ich będzie ponownie polakierować. Nie należy również używać żrących środków chemicznych. 
 

Jak często powinno się czyścić podłogi drewniane?

Poza codziennym i cotygodniowym rutynowym sprzątaniem zalecamy gruntowne mycie podłóg drewnianych co kilka miesięcy. Zapewni to regularne usuwanie wszelkich plam i zabrudzeń, które nagromadziły się w tym czasie.

Po wykonaniu codziennym, regularnym sprzątaniu - usuwaniu brudu poprzez zamiatanie, odkurzanie lub ścieranie kurzu, kolejnym krokiem jest użycie odpowiednich środków do czyszczenia podłogi. Do tego celu polecamy zestaw Tarkett Spray Mop Kit. Po umyciu ostatnim etapem jest usunięcie wszelkich pozostałych plam i śladów użytkowania. Dowiedz się więcej o gamie wysokowydajnych produktów Tarkett do pielęgnacji i czyszczenia podłóg drewnianych.
 

Best wood floor mop

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów czyszczenia podłóg z twardego drewna, ale najlepszymi rozwiązaniami są mopy z mikrofibry i natryskowe. Są one lepsze od mopów z przędzy, które nie są godne polecenia. Mop z mikrofibry skutecznie gromadzi i zatrzymuje brud oraz płyny, a mop z rozpylaczem uwalnia lekką mgiełkę na podłogę. Dzięki temu można uniknąć nadmiaru wody  i zmniejszyć całkowitą ilość używanego detergentu, a tym samym zmniejszyć ilość mieszanki czyszczącej wprowadzanej do kanalizacji. Zawsze używaj wilgotnego mopa, nigdy mokrego.

Tarkett Spray Mop będzie doskonałym wyborem. Jest przeznaczony do mycia parkietów, podłóg drewnianych i laminowanych. Mop jest bardzo łatwy w użyciu, a większą ilość detergentu uwolnić można poprzez naciśnięcie spustu znajdującego się na uchwycie. W skład zestawu Tarkett Spray Mop Kit wchodzi mop natryskowy, pojemnik z płynem do wielokrotnego napełniania, środek czyszczący oraz dwa dodatkowe mopy z mikrofibry.
 

Naprawa drewnianej podłogi

Niewielkie uszkodzenia podłóg drewnianych, w tym zadrapania, rysy i małe dziurki, wystąpić mogą w ciągu całego ich użytkowania. Zazwyczaj można je zniwelować za pomocą różnych produktów do naprawy drewna, takich jak zestaw naprawczy lub oleje naprawcze. W zależności od rodzaju podłogi oferujemy kilka produktów do wykonywania punktowych napraw punktowych, takich jak specjalne markery do niwelowania rys lakieru czy też zestawy naprawcze z lakierem do punktowych napraw. 
 

Nasz zestaw naprawczy do uzupełniania ubytków drewna Repair Box zawiera paski wosku w różnych kolorach, które można mieszać po podgrzaniu, aby uzyskać idealny odcień na głębokich punktowych uszkodzeniach. 
Zestaw Repair Kit jest dostępny w szerokiej gamie kolorów szpachli oraz lakier do zabezpieczenia wypełnienia. Wreszcie, zestaw Oil Repair Kit zawiera oleje, szczotki i papiery ścierne. Przy odrobinie czasu i wysiłku, produkty te naprawią rysy i przebarwienia na podłogach impregnowanych olejowoskiem. Oil Repair Kit są dopasowane kolorystycznie do naszej oferty podłóg olejowanych.
 

More significant repairs may require sanding and re-lacquering of your wooden floor. Bear in mind that sanding a wooden floor can change its appearance. The colour & surface texture may not look the same. We do not offer sanding, re-lacquering or re-oiling services. Parquet floors can be sanded 2 to 5 times depending on the wear layer thickness. Our Viva (veneer collection) cannot be sanded.