Minimalizm w projektowaniu wnętrz – jak go osiągnąć?

Minimalizm w projektowaniu wnętrz – jak go osiągnąć?

Minimalizm

W większości wiemy, czym jest minimalizm polegający na dążeniu do maksymalnego uproszenia formy. Zastosowanie dla niego można znaleźć wszędzie, od sztuki, przez styl życia, po architekturę i projektowanie wnętrz.

Minimalistyczna aranżacja wnętrza jest bardzo podobna do nowoczesnych trendów z zakresu architektury wnętrz i polega na wykorzystywaniu najbardziej podstawowych elementów dekoracyjnych do tworzenia prostych i lekkich przestrzeni. Prostota, subtelne linie i monochromatyczna paleta barw. Połączenie surowej powierzchni podłogi, światła i funkcjonalnych mebli. Skupienie na wyjątkowym kształcie, kolorze i fakturze zaledwie kilku niezbędnych i najistotniejszych elementów wystroju.

Składowe minimalizmu

  • Nie potrzebujesz wiele

Podejście minimalistyczne wykorzystuje tylko podstawowe elementy wystroju wnętrz: oświetlenie, formę i materiały, zwykle w otwartych, przestronnych pomieszczeniach. Stwarza to poczucie wolności, a brak nadmiernej ilości dekoracji relaksuje i wycisza. Wykorzystywane detale nie są skomplikowane i harmonijnie uzupełniają aranżację. Może to być na przykład pojedynczy obraz, zdobiący ścianę salonu lub piękny wazon na stole w jadalni.
 

  • Prostota formy

Minimalistyczne w designie meble i akcesoria to funkcjonalność i praktyczność. Płaskie, gładkie powierzchnie i zdecydowane, proste linie tworzą odważne akcenty. Nie znajdziesz tu wzorzystych mebli i dekoracji. Zamiast tego, cała uwaga ma skupić się na wyrazistości i prostocie kształtów i form.
 

Puste blaty i inne widoczne powierzchnie, gołe ściany z minimalną liczbą obrazów, unikanie bałaganu-stosów papierów i bibelotów są również niezbędne do stworzenia minimalistycznej przestrzeni.

  • Monochromatyczna paleta kolorów

Monochromatyczna kolorystyka składająca się z bieli, beży i szarości jest charakterystyczna dla minimalistycznego stylu. 

Opracowany przez Tarkett, designerski trend Breathe doskonale oddaje istotę skandynawskiego wzornictwa. To minimalizm, którego celem jest redukcja form i kolorów do tych najbardziej podstawowych, tak aby tworzyć przestronne, jasne i eleganckie przestrzenie. Paleta kolorów składa się z jasnych i subtelnych naturalnych odcieni, takich jak  szarości uzupełniane kolorami nude, czy morskimi niebieskościami.
 

 

Minimalistyczna przestrzeń – czy może być przytulna i komfortowa?

Minimalistyczna przestrzeń- neutralność, czystość, porządek i monochromatyczna paleta barw. Odblokowanie i uporządkowanie przestrzeni pomaga oczyścić umysł i stworzyć poczucie spokoju. Zdarza się jednak, że minimalistyczne aranżacje sprawią, że wnętrze wydawać się będzie nieco bezduszne. Aby tego uniknąć, możesz dokonać kilku niewielkich zmian. Niezależnie od tego, czy jest to kuchnia, sypialnia czy pokój dzienny, zastosowanie tych kilku sposobów, doda ciepła i koloru do Twoich minimalistycznych pomieszczeń.

 

  • Łącz ze sobą różne odcienie i tekstury

Świetnym sposobem na ocieplenie wnętrz, w których przeważa monochromatyczna paleta barw jest wykorzystanie ich dodatkowych odcieni i łączenie różnych tekstur. Wybór lnianej tapety, zastosowanie delikatnych wełnianych tkanin i dywanów może w subtelny sposób ocieplić sypialnię. W łazience osiągniesz ten sam efekt, dzięki odpowiedniej fakturze płytek, drewnianym akcesoriom, czy subtelnym dekoracjom w odcieniach bieli
 

  • Wykorzystuj materiały 

Wykorzystanie tkanin pozwala urozmaicić aranżację i zbudować wielowymiarową, ciepłą przestrzeń. Draperie, pościel, poduszki i dywaniki z materiałów, takich jak len, wełna czy bawełna, to tylko kilka przykładów akcesoriów, które wprowadzą do wnętrz ciepło i poczucie komfortu, zachowując jednocześnie jego minimalistyczny charakter.