Montaż i czyszczenie. Jak to zrobić poprawnie?

Montaż i czyszczenie. Jak to zrobić poprawnie?

Podłogi winylowe Tarkett są niezwykle łatwe w układaniu. Wybierz dowolną podłogę, kierując się aranżacją wnętrza oraz swoimi potrzebami, a następnie postępuj zgodnie z naszą instrukcją układania. Zaskoczy Cię szybkość i łatwość, z jaką możesz zmienić wygląd pokoju.

Przygotowanie podłoża

Ważne jest przygotowanie powierzchni, na której będziemy układać wykładzinę winylową. W niektórych warunkach winyl można położyć bezpośrednio na starej wykładzinie winylowej, parkiecie przyklejanym do podłoża lub na płytkach. Przed rozpoczęciem upewnij się, że podłoże jest suche i równe; jeśli to konieczne, użyj szpachli naprawczej. Wykładzina wykonana od spodu z włókna jest jeszcze łatwiejsza do ułożenia i można ją umieścić na podłożu wykazującym nieznaczne nierówności. Starannie wyczyść podłoże za pomocą delikatnego detergentu, aby pozbyć się zanieczyszczeń i kurzu, a następnie upewnij się, że podłoże jest całkowicie suche.

Przygotowanie wykładziny

Temperatura pokoju powinna wynosić co najmniej 15°C. Wykładzina musi się konieczne zaaklimatyzować do warunków, w jakich będzie układana. W tym celu pozostaw ją na co najmniej 24 godziny w pomieszczeniu. Rozwiń wykładzinę i przytnij do odpowiednich wymiarów przed rozpoczęciem układania, aby się upewnić, że dysponujesz odpowiednią ilością materiału. Przed przycięciem zawsze dodaj 15–20 cm do wymiarów.

Układanie wykładziny

Umieść wstęgi w taki sposób, aby połączenia nie stykały się z obszarem wejściowym. Jeśli pokój jest raczej kwadratowy, wstęgi powinny zostać ułożone równolegle do wpadającego do pokoju światła. W wąskich pokojach umieść wstęgi wzdłuż dłuższego boku pokoju. Każda kolejna wstęga powinna zostać umieszczona odwrotnie do poprzedniej. Nie dotyczy to jedynie wzoru drewna, który należy układać w tym samym kierunku.

Metody układania

Istnieją 3 różne metody układania wykładziny podłogowej w zależności od powierzchni:

– W przypadku małych powierzchni wynoszących mniej niż 12 m² zalecamy „swobodne układanie”. Nie trzeba więc stosować kleju. Wystarczy ułożyć wykładzinę podłogową na podłożu. Rozwiń, potnij wykładzinę na odpowiednie części i ułóż na podłodze. To takie proste!

– W przypadku większych powierzchni wynoszących maks. 25 m² zalecamy „półswobodne układanie”. Umieść taśmę dwustronną na obwodzie, aby przykleić wykładzinę.

– Do dużych powierzchni (powyżej 25 m²), które są bardziej eksploatowane, radzimy użyć kleju. Zalecamy zastosowanie kleju w sprayu (Tarkospray lub odpowiednik). Umieść końcówkę w odległości 50–75 cm od podłogi, rozpyl klej i przyklej wykładzinę. Nie potrzebujesz narzędzi. Taki klej schnie dwa razy szybciej niż zwykły i jest cztery razy bardziej wydajny.

Pielęgnacja podłogi

Po ułożeniu wykładzinę winylową należy wyczyścić ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, a następnie opłukać. Nasze wykładziny winylowe zostały opracowane pod kątem uproszczenia codziennej pielęgnacji. Więcej informacji znajdziesz w artykule „Jak dbać o podłogę”.

Wykończenia

Aby Twojej podłodze już niczego nie brakowało, nie zapomnij o samoprzylepnych, dekoracyjnych listwach przyściennych. Oto dwa rozwiązania na każdą kieszeń:

– Listwy przyścienne KS61 są bardzo łatwe do zamontowania. Podkład w piance umożliwia im dostosowanie się do różnych typów powierzchni. Ponadto nie zachodzi konieczność przygotowania podłoża przed ich ułożeniem. Rozwiązanie to stanowi doskonałe wykończenie wizualne oraz chroni dół ściany w pomieszczeniu.

- Listwy dekoracyjne ISF 60 są również innowacyjnym rozwiązaniem, które idealnie dostosowuje siędo wykładziny winylowej. Aby stworzyć dopasowany zestaw, przytnij kawałek wykładziny, zamocuj go do listwy dekoracyjnej, a następnie przyłóż do ściany. Listwa jest bardzo elastyczna, więc dopasuje się do każdej powierzchni, nawet zagiętej. Regulowane wpusty górne i dolne chronią podłogę oraz ścianę przed zabrudzeniami. To takie proste! Z gwarancją aż na 5 lat!

Zmień wygląd swojego pokoju, wykonując 5 powyższych kroków, i ciesz się wyjątkową, wybraną przez siebie podłogą!