Czym jest nowoczesny styl aranżacji wnętrz?

Czym jest nowoczesny styl aranżacji wnętrz?

Czym jest nowoczesny styl aranżacji wnętrz?

Terminy nowoczesny i współczesny są często używane zamiennie i chociaż mają kilka podobieństw, są to dwa bardzo różne style projektowania. Podczas gdy współczesne projektowanie wnętrz nieustannie ewoluuje, aby odzwierciedlać popularne i aktualne style, o tyle nowoczesne projektowanie wnętrz nawiązuje do trendu, który pojawił się na przełomie XIX i XX wieku. W przeciwieństwie do współczesnego designu, który może mieć wiele odmian, nowoczesny wystrój wnętrz ma dość ścisły format. Ten format ma kilka podobieństw do skandynawskiego i minimalistycznego stylu projektowania. Dziś zarówno architekci, jak i projektanci wykorzystują nowoczesne elementy we współczesnym designie.

Czym właściwie jest nowoczesny wystrój wnętrz? Nowoczesną aranżację wnętrz charakteryzują meble o prostej formie i funkcji, wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, skóra, szkło, kamień oraz ciepła, neutralna paleta barw. Podobnie jak w stylu minimalistycznym i skandynawskim, nowoczesne wnętrza skupiają się na prostocie, funkcjonalności i czystych liniach, tworząc minimalistyczne, ale zachęcające przestrzenie. Poniżej przedstawiamy niektóre z kluczowych elementów nowoczesnego designu i sposoby ich włączenia do swojego domu.

Nowoczesne elementy wystroju wnętrz

• Proste formy skoncentrowane na funkcji

W nowoczesnym designie forma powinna podążać za funkcją. Meble w stylu nowoczesnym charakteryzują się niskimi, poziomymi bryłami i czystymi liniami, zwykle wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy skóra. Powierzchnie są gładkie, z niewielką ilością ozdób lub dekoracji. Często używane są kształty geometryczne. Zastosowane elementy są proste w swojej formie i nie składają się z wielu skomplikowanych kształtów. Nacisk kładzie się na prostotę i funkcjonalność pomieszczenia.

Breathe
Beton

• Naturalne materiały

Nowoczesny wystrój wnętrz wykorzystuje materiały, takie jak naturalne drewno, skóra i metale. Paleta kolorów jest ciepła, neutralna i ziemista, często utrzymana w monochromatycznej kolorystyce.

• Porządek i naturalne światło

Nowoczesny design podkreśla uporządkowaną przestrzeń. Charakteryzują się zazwyczaj otwartymi planami pięter, które usuwają typowe bariery między pokojami. W projektowaniu dużą rolę odgrywa światło dzienne, stąd ważnymi elementami są okna (ich wielkość lub liczba). Okna nie są przysłaniane przez żaluzje lub firany. Obydwa elementy stylistyczne tworzą wrażenie lżejszego, przewiewnego i bardziej przestronnego pomieszczenia.

Nowoczesne pomysły na dekorację wnętrz

Nowoczesny wystrój jest prosty i funkcjonalny. Opiera się na neutralnej kolorystyce i wykorzystaniu naturalnych materiałów. Ponieważ jednak istnieje wiele odmian nowoczesnego stylu projektowania, na wybór wystroju wpłynie konkretny styl, który do Ciebie przemawia. Oto kilka pomysłów na początek.

• Modern art

Modernistyczny wygląd zostanie zachowany dzięki skupieniu uwagi na jednym dziele sztuki. 
Fowizm, sztuka abstrakcyjna i kubizm doskonale oddają istotę oryginalnego ruchu modernistycznego.

• Nowoczesne meble z połowy wieku

Charakteryzujące się czystymi liniami, ciepłym drewnem i odważnymi odcieniami tapicerki (często w fakturach wełnianych), nowoczesne meble z połowy wieku stanowią piękny przykład prostego, funkcjonalnego designu. Do kultowych przykładów można zaliczyć krzesło Egg zaprojektowane przez Arne Jacobsena oraz fotel wypoczynkowy i pufę Eamesa zaprojektowane przez Hermana Millera. Więcej inspiracji nowoczesnymi dekoracjami znajdziesz na naszych stronach poświęconych projektowaniu. 
 

Więcej inspiracji nowoczesnymi dekoracjami znajdziesz na naszych stronach poświęconych projektowaniu.