Drewniana podłoga w kuchni?

Drewniana podłoga w kuchni?

Kuchnia to miejsce spotkań, wspólnych posiłków i rozmów w gronie przyjaciół i rodziny. Szybko staje się sercem naszego domu. Chcąc zadbać o tę przestrzeń domu, musisz pamiętać o takich kryteriach jak wysoka odporność podłogi na wilgoć i zaplamienia, czy też łatwość w czyszczeniu i pielęgnacji. W naszej ofercie znajdziesz produkty drewniane, które nie tylko pomogą Ci zadbać o te aspekty, ale staną się również piękną ozdobą Twojej kuchni. 

Czy drewniana podłoga w kuchni to dobry pomysł?

Tak, przy odpowiednim wykończeniu i pielęgnacji, podłoga z naturalnego drewna świetnie sprawdzi się w kuchni. Oczywiście, jest to miejsce częściowo narażone na wilgoć i mamy obawy przed położeniem w nim drewnianej podłogi. Jednak przy naprawdę niewielkim wysiłku i pielęgnacji, drewno doskonale spełni swoje zadanie w każdej kuchni.

Zalety drewnianej podłogi w kuchni

Drewniana podłoga w kuchni to gwarancja ponadczasowego piękna i naturalny wygląd, który wnosi ciepło i niewymuszoną elegancję do każdego pomieszczenia. Ponadto, w naszej ofercie znajdziesz podłogi drewniane, które są w pełni kompatybilne z systemami ogrzewania podłogowego (do maksymalnej temperatury 25 ˚C). Dzięki takiemu połączeniu, użytkowanie drewnianego parkietu będzie jeszcze bardziej przyjemne i komfortowe. Podłoga drewniana jest również wyjątkowo wytrzymała. Gruba i solidna konstrukcja drewnianych desek sprawia, że są one łatwe do oszlifowania i renowacji, gdy zaczynają wykazywać oznaki zużycia. Odpowiednie wykończenie sprawi również, że rozlane w kuchni płyny będzie można łatwo usunąć.
 

Jaki rodzaj drewna wybrać?

Dla wielu z nas kuchnia to serce domu i pomieszczenie o największym natężeniu ruchu. Tak więc decydując się na wybór drewnianej podłogi do kuchni, trzeba będzie wziąć pod uwagę zarówno jej walory estetyczne, jak i trwałość oraz wytrzymałość – podłogę musi poradzić sobie z wilgocią, być odporna na plamy i łatwa w utrzymaniu.
Do wyboru mamy wiele różnych rodzajów drewna, jednak niektóre z nich w warunkach kuchennych będą sprawdzać się lepiej niż pozostałe. Przede wszystkim, należy unikać drewna miękkiego, takiego jak np. sosna, ponieważ będzie ono mniej gęste i tym samym bardziej podatne na wchłanianie wilgoci. Zamiast tego lepiej wybierać drewno twarde, takie jak dąb, orzech włoski, jesion, brzoza lub klon.

Dąb to jeden z najbardziej popularnych rodzajów drewna wykorzystywanych przy produkcji podłóg. Piękny, szlachetny i twardy - ma idealne właściwości dla materiału podłogowego, który sprawdzi się w kuchni. Dąb może przybierać różny wygląd, w zależności od tego, która część drzewa zostanie użyta podczas produkcji parkietu. Może być zarówno spokojny i w stonowanych jak i bardziej wyrazisty, łączący różne wzory usłojenia oraz kontrastujące odcienie.

Oprócz rodzaju drewna, na trwałość i łatwość utrzymania drewnianej podłogi wpływa również obróbka jej powierzchni. Podłoga lakierowana będzie najbardziej odporna na zużycie i najłatwiejsza w pielęgnacji. Podłoga z głębokim szczotkowaniem nada kuchni blasku, ale będzie wymagała od nas większej dbałości w postaci częstszego czyszczenia.

Aby zainspirować Cię i pomóc w znalezieniu odpowiedniej drewnianej podłogi dla każdego pomieszczenia, z naszych produktów skomponowaliśmy dziewięć różnych kolekcji: Elegance, Heritage, Noble, Play, Prestige, Pure, Shade, Vintage oraz Viva. Zapoznaj się z nimi, aby odkryć szeroki wachlarz podłóg dębowych oraz niezwykłe bogactwo wzorów, kolorów i wykończeń, które pozwolą Ci tworzyć wnętrza w Twoim unikalnym stylu. 
 

 

Czy w kuchni mogę ułożyć podłogę z drewna wielowarstwowego?

Tak, w kuchni można używać zarówno podłóg wykonanych z drewna litego jak i z drewna wielowarstwowego – każda z nich sprawdzi się doskonale. 

Podłoga z litego drewna wykonana jest z jednego kawałka twardego drewna, natomiast podłoga z drewna wielowarstwowego produkowana jest z kilku warstw w tym z twardego drewna w warstwie wierzchniej. Wielowarstwowe podłogi drewniane Tarkett produkowane są z wysokiej jakości drewna.   Składają się z twardej warstwy wierzchniej, która może być wykonana z różnych gatunków drewna i występować w różnych wzorach (na które składają się takie elementy jak barwienie oraz obróbka cieplna), stabilnej i zapewniającej nośność środkowej warstwy składającej się z drewnianych lamelek układanych w poprzek deski oraz warstwy stabilizującej.
 

 

 

Drewniane podłogi wielowarstwowe posiadają stałą wymiarowo podstawę, która nie rozszerza się i nie kurczy w takim samym stopniu jak podłoga z litego drewna. W przypadku zmian temperatury i pojawienia się wilgotności, do stosowania w kuchni nadaje się lepiej niż lite drewno.

Jak wykończyć podłogę w kuchni?

Ważnym aspektem estetycznym jest połysk. Matowe wykończenia są obecnie modne i uważane za bardziej naturalne, eleganckie i nowoczesne. Nasze produkty umożliwiają jednak uzyskanie różnych wykończeń, od błyszczących, przez półpołysk, aż po mat. Można również rozważyć połączenie wybranego wykończenia z różniącym się od niego wykończeniem akcesoriów oraz dekoracji w kuchni. Ostatecznie jednak, najważniejszy będzie dobór trwałego rozwiązania, które uchroni drewno przed wilgocią, plamami i codziennym zużyciem, a także będzie wymagać rzadszej konserwacji.

Przy użyciu lakieru Proteco zaprojektowaliśmy ofertę wstępnie wykończonych podłóg kuchennych, które spełniają zarówno wymogi estetyczne jak i wytrzymałościowe. Lakier Proteco dostępny jest w trzech wersjach: Proteco Lacquer, Proteco Natura oraz Proteco Hardwax Oil. Proteco Lacquer jest lakierem półpołyskowym, nakładanym w sześciu warstwach, dzięki czemu podłoga staje się wyjątkowo odporna na ścieranie. Proteco Natura to lakier matowy nakładany w taki sam sposób jak półpołyskowy.
 

Jak dbać o podłogi z twardego drewna w kuchni?

Utrzymanie podłogi z twardego drewna w kuchni wiąże się z kilkoma prostymi zabiegami. Należy natychmiast wycierać rozlane płyny i podejmować środki ostrożności w celu uniknięcia przecieków ze zmywarki, zlewu czy lodówki. Znaczny wyciek wody z tego typu urządzeń może uszkodzić podłogę, szafki kuchenne i mocowania ścienne, dlatego zalecamy stosowanie mat ochronnych pod sprzętami i regularne kontrolowanie ich stanu użyteczności.

Podłogę z twardego drewna można ochronić przed tłuszczem i wodą, układając dywanik przed kuchenką i zlewem. Aby uniknąć zarysowań i uszkodzeń powierzchni można również użyć filcowych ochraniaczy pod meble, w tym pod stoły i krzesła.

Jeśli chodzi o pielęgnację podłóg drewnianych, zaleca się odkurzanie lub wycieranie ich suchym mopem. Czasami do usuwania brudu i plam potrzeba trochę płynu. Należy jednak pamiętać, żeby nie użyć go zbyt wiele. W takich wypadkach przydatny może być środek czyszczący w sprayu do lakierowanych podłóg drewnianych Tarkett. Dzięki niemu podłoga również szybciej wyschnie. Alternatywnie, jeśli posiadasz podłogę impregnowaną twardym woskiem olejnym, Tarkett zaleca stosowanie środków pielęgnacyjnych i konserwujących z gamy OSMO, w tym OSMO Wash and Care oraz OSMO Liquid Wax Cleaner.

Sugerowane kolekcje