Drewno wielowarstwowe a podłogi laminowane

Drewno wielowarstwowe a podłogi laminowane

Dwie popularne alternatywy dla podłóg z litego drewna to podłogi laminowane i z drewna wielowarstwowego. Chociaż są do siebie podobne, istnieją między nimi pewne kluczowe różnice.

Podłoga laminowana wykonana jest z kilku warstw sprasowanego materiału (płyty pilśniowej o dużej gęstości) wzmocnionego żywicą i z nadrukowanym wzorem drewna, pokrytego przezroczystą warstwą użytkową, chroniącą powierzchnię. 

Podłogi z drewna wielowarstwowego wykonane są z kilku warstw drewna, z warstwą twardego drewna na wierzchu.
Wielowarstwowe podłogi drewniane Tarkett produkowane są z wysokiej jakości drewna.   Składają się z twardej warstwy wierzchniej, która może być wykonana z różnych gatunków drewna i występować w różnych wzorach (na które składają się takie elementy jak barwienie oraz obróbka cieplna), stabilnej i zapewniającej nośność środkowej warstwy składającej się z drewnianych lamelek układanych w poprzek deski oraz warstwy stabilizującej.

Zalety i wady drewna wielowarstwowego

Korzyści wynikające z zastosowania podłóg z drewna wielowarstwowego

Drewno wielowarstwowe jest nie do odróżnienia od drewna litego, ponieważ jego warstwa wierzchnia składa się z litego drewna twardego. Poza tym wszystkie trzy warstwy są wykonane z prawdziwego drewna, co oznacza, że produkt jest całkowicie naturalny i autentyczny sprawiając w dotyku wrażenie litego drewna.
 

Ze względu na to, że podłogi wielowarstwowe wykonane są z kilku poprzecznie połączonych warstw drewna, są one mniej podatne na kurczenie się i rozszerzanie, dzięki czemu są solidniejsze i bardzo odporne na odkształcenia w porównaniu z podłogami z litego drewna. Sprawia to również, że znacznie lepiej radzą sobie ze zmianami temperatury i wilgotności.
 

Tarkett wykorzystuje system 2-lock w większości produktów, który ułatwia i przyspiesza montaż naszych podłóg z drewna wielowarstwowego. Jest to bardzo mocny bezklejowy system zatrzaskowy, który szczelnie łączy przylegające do siebie deski, co sprawia, że nasze podłogi są łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu, a także przedłuża ich naturalne piękno i żywotność.

Wady wielowarstwowych podłóg drewnianych

Ponieważ warstwa wierzchnia wykonana jest z prawdziwego drewna, nie jest ona całkowicie odporna na uszkodzenia spowodowane wilgocią.

W związku z tym pielęgnacja podłóg drewnianych będzie wymagała regularnego czyszczenia i okresowej konserwacji. Drewno wielowarstwowe osiąga żywotność 20-100 lat, w zależności od jakości, konserwacji produktu, zużycia i natężenia ruchu w pomieszczeniu.
 

Podłogi laminowane – zalety i wady

Mocne strony podłóg laminowanych

Jedną z największych zalet podłóg laminowanych jest ich atrakcyjna cena. Dzięki specjalnej technice tłoczenia, którą wykorzystujemy, aby wydobyć naturalne piękno słojów drewna, możesz wybrać np. klasyczny wzór dębu, za ułamek ceny prawdziwego drewna.

Podłogi laminowane charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Podłoga laminowana jest pokryta ochronną warstwą wierzchnią, dzięki czemu jest odporna na ścieranie, zarysowania oraz zaplamienia. Ta gładka warstwa ułatwia również czyszczenie. Montaż jest szybki i łatwy, ponieważ płyty laminowane, dzięki specjalnemu systemowi składają się i dopasowują jedna do drugiej. Dzięki temu podłoga laminowana może być ułożona w ciągu jednego dnia.
 

Wady podłóg laminowanych

Podłogi laminowane mogą wyglądać jak imitacje w porównaniu z drewnem wielowarstwowym, które zazwyczaj nie różni się wyglądem od litego drewna. Podłogi laminowane są również znacznie cieńsze niż drewno wielowarstwowe, a gdy wierzchnia warstwa laminatu zostanie uszkodzona lub zużyta, nie można jej zeszlifować i wykończyć jak podłogi z drewna wielowarstwowego czy litego. Niewłaściwe czyszczenie, stojąca woda i silne uderzenia mogą spowodować przedwczesne zużycie podłogi.

Czy podłogi laminowane nadają się do każdego pomieszczenia? 

Tak, podłogę laminowaną można zainstalować w prawie każdym pomieszczeniu w domu. Jednak podobnie jak w przypadku podłóg drewnianych, przy układaniu laminatu w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak kuchnie, należy zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na konserwację. Laminat, który układa się w kuchni, musi być odporny na wilgoć i mieć powierzchnię antypoślizgową. Podłogi laminowane Tarkett nie nadają się do łazienek. Mimo że niektóre produkty laminowane są trwalsze i mają funkcję antypoślizgową, nie będą one odpowiednim wyborem dla łazienki ze względu na stałą obecność wilgoci.

Czy mogę ułożyć podłogę laminowaną na ogrzewaniu podłogowym?

Podłoga laminowana nadaje się do układania na ogrzewaniu podłogowym pod warunkiem, że element grzejny jest osadzony w betonie lub innym podłożu. Podłoga laminowana nie nadaje się do montażu na folii grzewczej zamontowanej na betonie lub innym podłożu, o ile producent ogrzewania podłogowego nie określił inaczej. Temperatura powierzchni nigdy nie powinna przekraczać 28°C. 

Czy drewno wielowarstwowe jest droższe od laminatu?

Tak, drewno wielowarstwowe jest droższe niż laminat. Jest ono jednak tańsze niż lite drewno i osiąga znacznie dłuższą żywotność niż laminat. Podłogi z drewna wielowarstwowego wytrzymują 20-100 lat, jeśli są właściwie konserwowane, natomiast laminat musi zostać wymieniony po 10-20 latach.

Zastanawiając się nad wyborem podłogi drewnianej lub laminowanej, pierwszym krokiem jest zmierzenie pomieszczenia lub powierzchni, która ma być nią pokryta i podjęcie decyzji o tym, na jakie wydatki możesz sobie pozwolić. Tarkett oferuje zarówno podłogi drewniane, jak i laminowane, które mogą być dopasowane do różnych budżetów i stylów aranżacji.
 

Sugerowane kolekcje