Podłogi winylowe a zrównoważony rozwój

Podłogi winylowe a zrównoważony rozwój

W Tarkett dążymy do poprawy jakości życia ludzi, ochrony zasobów naturalnych oraz poszanowania środowiska. Koncentrujemy się na wytwarzaniu produktów, które zapewniają optymalną wydajność, promują zdrowy tryb życia i chronią naturalny kapitał planety. Zapraszamy do zapoznania się z zasadami Cradle to Cradle® oraz modelem gospodarki o obiegu zamkniętym, aby dowiedzieć się więcej na temat naszego zaangażowania w zrównoważony rozwój.

Czy produkty winylowe są bezpieczne dla zdrowia?

Prawdopodobnie spędzasz dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych i wiesz, że bezpieczne, zdrowe przestrzenie zaprojektowane przy użyciu zrównoważonych materiałów są ważne dla Twojego dobrego samopoczucia.

W Tarkett jesteśmy tego samego zdania. Dlatego stosujemy zasady Cradle to Cradle®, wybierając materiały oceniane przez EPEA* do wszystkich naszych winylowych produktów podłogowych, gwarantując pełną transparentność w całym łańcuchu produkcyjnym.

Tarkett jest zaangażowana w odpowiedzialne wykorzystanie PCW. Już teraz używamy wysokiej jakości materiałów do produkcji wszystkich naszych produktów. Na przykład, nasze wykładziny winylowe w rolkach są w 100% wolne od ftalanów i charakteryzują się niską emisją LZO** (<100μg/m3, dziesięciokrotnie niższą niż wymagają tego normy europejskie), co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Zmniejszają one również narażenie na czynniki wywołujące astmę i alergie w pomieszczeniach zamkniętych.
Tam, gdzie to możliwe, do produkcji naszych wykładzin winylowych w rolkach używamy również materiałów, które są poddawane recyklingowi, nadają się do recyklingu i mają możliwie najmniejszy wpływ na środowisko naturalne.

*Environmental Protection Encouragement Agency
** Z wyjątkiem produktów będących przedmiotem outsourcingu
 

Na czym polega “Zamykanie pętli” w Tarkett?

Tarkett dąży do modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, który opiera się na recyklingu surowców w cyklu produkcyjnym, od fazy projektowania i produkcji do późniejszych etapów użytkowania i odzysku.

Proces ten rozpoczyna się od ekoprojektowania podłogi, z uwzględnieniem możliwości recyklingu. Stale optymalizujemy właściwości zdrowotne i środowiskowe naszych materiałów, aby umożliwić ich przetwarzanie. Inwestujemy również w najnowszą technologię oddzielania komponentów i recyklingu naszych wykładzin podłogowych w celu zachowania maksymalnej czystości materiału i stworzenia surowców wtórnych o równie dobrej wydajności i trwałości.
 
Poszukujemy możliwości bliższej współpracy z naszymi klientami, dostawcami i partnerami branżowymi, ponieważ jesteśmy przekonani o potrzebie współpracy w odpowiedzi na globalne wyzwania. Promujemy transparentność naszych postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju, oferowanych produktów i aspiracji poprzez dobrowolne ujawnianie informacji o produktach. Posiadamy między innymi MHS (Material Health Statements) dla większości naszych kategorii produktowych.