Skandynawski wystrój wnętrz

Skandynawski wystrój wnętrz

Czym charakteryzuje się skandynawskie wnętrze?

Skandynawski wystrój wnętrz to prosty, funkcjonalny, a jednocześnie bardzo ciepły i przytulny styl dekoracyjny. Z powodzeniem łączy odcienie bieli, neutralne, delikatne kolory oraz naturalne drewno. Proste formy w połączeniu z lekką i świeżą estetyką tworzą przytulne i delikatne wnętrza. Począwszy od XX wieku, przy zachowaniu swoich kluczowych elementów, ten styl projektowania ewoluował i stawał się coraz bardziej rozpoznawalny. Szybko stał osiągnął status stylu klasycznego dla Skandynawii, który do dziś pozostaje jednym z najbardziej popularnych wśród projektantów na całym świecie. W dalszej części artykułu poznasz podstawowe elementy wzornictwa skandynawskiego, a także pomysły na akcesoria, które pomogą Ci z niego korzystać. 

Skandynawskie wzornictwo

  • Naturalne tekstury

Naturalne materiały takie jak drewno, kamień czy cegła to główne tekstury wykorzystywane 
w stylu skandynawskim. Podłogi z naturalnego drewna i malowane na biało ściany z cegły tworzą neutralne, a jednocześnie naturalne tło dla aranżacji wnętrz. 

Zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami, kolekcje podłóg drewnianych Tarkett oraz naturalnie wyglądające panele i płytki winylowe z wzorami drewna i kamienia świetnie sprawdzą się podczas tworzenia aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim. Zobacz nasze drewniane oraz winylowe podłogi w delikatnych, jasnych kolorach i stwórz własne, skandynawskie wnętrze. 
 

 

 

 

  • Biel i neutralna paleta kolorów

Odcienie bieli oraz naturalne oświetlenie to kluczowe cechy skandynawskiego wzornictwa. Przy długich zimach i krótkich dniach, jasne, lekkie oraz przestronne przestrzenie pomagają zachować pozytywną energię i dobre samopoczucie.
 

Opracowany przez Tarkett, designerski trend Breathe doskonale oddaje istotę skandynawskiego wzornictwa.. To minimalizm, którego celem jest redukcja form i kolorów do tych najbardziej podstawowych, tak aby tworzyć przestronne, jasne i eleganckie przestrzenie. Paleta kolorów składa się z jasnych i subtelnych naturalnych odcieni, takich jak  szarości uzupełniane kolorami nude, czy morskimi niebieskościami.

  • Proste, subtelne linie

Wzornictwo skandynawskie rozkwitło w tym samym czasie, co wzornictwo typu mid-century, w latach 50. Posiadają one kilka wspólnych cech i nierzadko zdarza się, że w domach w stylu skandynawskim znajdują się elementy wzornictwa mid-century. Na przykład nowoczesne meble, charakteryzujące się prostą formą i naturalnymi odcieniami, doskonale ucieleśniają minimalistyczną, skandynawską estetykę.

Jedną z istotnych różnic pomiędzy tymi dwoma stylami jest zastosowanie kolorów. Podczas gdy wzornictwo skandynawskie wybiera jasne i delikatne kolory, styl mid-century preferuje ciemniejszą paletę kolorów.

  • Natura w Twoim domu

Styl skandynawski czerpie inspiracje z nieokiełznanych, zachwycających krajobrazów – widoków gęstych lasów, jezior i gór. W wystrój wnętrz włącza elementy natury, tak by tworzyć w nich atmosferę świeżości i bliskiego kontaktu z przyrodą. Między innymi roślinny, które poza tym, że są żywym elementem wystroju, stanowią również wyrazisty punkt kolorystyczny w neutralnej palecie barw stylu skandynawskiego. 
 

Teraz, kiedy już zapoznałeś się z podstawowymi elementami skandynawskiego stylu, nadszedł czas, aby dodać kilka elementów wykończeniowych i dekoracyjnych. Ponieważ styl ten jest w dużej mierze minimalistyczny, akcesoria również powinny zostać proste i funkcjonalne. Oto kilka pomysłów, które pomogą ci zacząć.

  • Ciepłe i przyjemne materiały

Materiałowe dekoracje o przyjemnej teksturze, takie jak wełniane narzuty czy koce, spowodują, że Twoja przestrzeń stanie się bardziej komfortowa, ciepła i przytulna. Spróbuj zainspirować się nowymi trendami kolorystycznymi, wykorzystaj odcienie szarości lub stonowany, pastelowy róż i fiolet oraz naturalne tekstury, takie jak bawełna, konopie lub juta.

  • Szafki, półki i pudełka też mogą być stylowym elementem wystroju

Kluczową cechą skandynawskiego wzornictwa jest jego funkcjonalność. Pięknie zaprojektowane elementy do przechowywania, takie jak półki, kosze i regały, można łatwo zastosować jako elementy stylowego wystroju.
 

Sugerowane kolekcje