Jak wygląda instalacja podłóg drewnianych?

Jak wygląda instalacja podłóg drewnianych?

Sposób instalacji drewnianej podłogi zależy od jej rodzaju, a także podłoża, na którym będzie instalowana: może być to beton, podłoże drewniane, wykładzina lub płytki. Te czynniki zdeterminują, jakie sposoby instalacji będą dla Ciebie dostępne. Twarde podłogi z litego drewna są zazwyczaj przybijane gwoździami lub zszywane do drewnianego podłoża. Natomiast drewno wielowarstwowe może być klejone, ale także układane pływająco, w zależności od podłoża i wybranego produktu.

Czy mogę zainstalować drewniane podłogi samodzielnie?

Nasz asortyment obejmuje proste i praktyczne rozwiązania dostosowane do każdego poziomu umiejętności. Instalacja podłogi drewnianej może zarówno wymagać pomocy profesjonalisty, jak i okazać się prostym projektem DIY. 
Podłogi drewniane Tarkett dostępne są z trzema opcjami montażu: systemem 2-Lock, Ultraloc lub Pióro-Wpust. Systemy te mocują deski blisko siebie, dzięki czemu idealnie przylegają i nie powstają między nimi żadne szczeliny czy nierówne krawędzie. 

Oferujemy również bardzo szerokie i duże deski Elegance, które są wyposażone w różne systemy montażu, w tym na przykład system pióro-wpust do instalacji z klejem. Nasze produkty z serii Viva są wyposażone w system montażowy Ultraloc, idealny podczas renowacji dzięki swojej grubości i długości.

Instalacja podłóg z drewna wielowarstwowego i laminowanych

Zarówno podłogi laminowane jak i te z drewna wielowarstwowego mogą być instalowane pływająco przy użyciu systemów zatrzaskowych. Ta metoda sprawia, że panele ściśle do siebie przylegają, tworząc spójną, nieprzerwaną powierzchnię. Jest to jedyna możliwość instalacji podłóg laminowanych, podczas gdy podłogi z drewna wielowarstwowego mogą być również przyklejane do podłoża.
Drewniane podłogi Tarkett są wyposażone w zatrzaskowy system instalacji, dzięki któremu jest ona niezwykle prosta, a produkty natychmiast gotowe do użycia.

Podłoże, na którym będzie instalowana podłoga drewniana, musi zostać odpowiednio przygotowane. Powinno być przede wszystkim równe, stabilne, suche i czyste. Drewno potrzebuje czasu, aby przystosować się do temperatury pomieszczenia, w którym będzie układane. Wilgotność w takim miejscu powinna wynosić między 30-60%, a temperatura minimum 18˚C. W takich samych warunkach powinno się przechowywać podłogi drewniane Tarkett. Nie można zostawić ich bezpośrednio na betonie, a opakowanie powinno pozostać zamknięte aż do momentu rozpoczęcia właściwej instalacji. 

Kolejnym krokiem będzie zdecydowanie o kierunku, w którym ułożysz podłogę. Jeśli pomieszczenie jest prostokątne, ułóż panele równolegle do dłuższej ściany. Natomiast jeśli jest kwadratowe, układaj je w kierunku głównego źródła światła. Jeśli instalujesz podłogę w korytarzu, panele zawsze powinny być ułożone wzdłuż jego ścian. Przed montażem otwórz kilka różnych opakowań z panelami, w trakcie instalacji wybieraj je tak, aby osiągnąć harmonijne przejścia kolorystyczne. Dylatacje obwodowe muszą zostać rozplanowane wzdłuż stałych punktów, takich jak ściany, progi, rury grzejnikowe i schody. Aby uzyskać odpowiednią szerokość szczeliny dylatacyjnej, należy użyć dystanserów. 

Wreszcie, możesz nadać wnętrzu ostateczny kształt. W ofercie Tarkett znajdziesz szeroki wybór dopasowanych akcesoriów, w tym listew przypodłogowych, profili przejściowych, kołnierzy do rur i nosków schodowych. Odwiedź naszą stronę internetową i wybierz coś dla siebie. 

Czy drewniane podłogi Tarkett mogą być instalowane na ogrzewaniu podłogowym?

Większość naszych podłóg drewnianych może być instalowana na ogrzewaniu podłogowym. Istnieją jednak wyjątki jak podłogi z drewna klonowego i bukowego, które nigdy nie powinny być układane na systemach grzewczych ze względu na ich naturalną strukturę, która może powodować pęknięcia i powstawanie szczelin, gdy staną się zbyt suche. System ogrzewania musi być również tak zaprojektowany, aby zapewniał równomierne ciepło na całej powierzchni podłogi i nigdy nie przekraczał 27°C w żadnej jej części. Jeśli nie jesteś pewny, czy wybrana podłoga drewniana jest kompatybilna z systemem ogrzewania podłogowego, pomoże Ci nasz lokalny sprzedawca.

Jaki podkład dla drewnianej podłogi będzie najlepszy?

Jaki podkład dla drewnianej podłogi będzie naWybór odpowiedniego podkładu jest niezwykle istotny, jako że ma on posłużyć kilku ważnym celom. Podkład pomaga tłumić odgłosy kroków, zabezpiecza Twoją podłogę przed szkodliwą wilgocią i zapewnia izolację cieplną. Przyczynia się również do zwiększenia komfortu poruszania się po podłodze.

To, jaki rodzaj podkładu wybierzesz, będzie zależało od kilku czynników. Od tego, czy masz zamiar instalować twardą podłogę z litego drewna czy też z drewna wielowarstwowego. Jaki rodzaj podłoża posiadasz, a także, czy podłoga będzie montowana na systemie ogrzewania podłogowego. 

Aby zapewnić dłuższą trwałość podłogi, zalecamy stosowanie Tarkofoam II, Tarkoflex II lub filcu. Tarkoflex II powinien być stosowany z systemami ogrzewania podłogowego.

Może się zdarzyć tak, że będziesz potrzebował ochrony przed wilgotnością. Taką barierą jest folia polietylenowa, która zapobiega migracji wilgoci z podłoża do drewnianej podłogi. W takiej roli świetnie sprawdzi się również materiał, z którego wykonany jest podkład Tarkoflex II. 

Jaki jest najlepszy podkład do stosowania z ogrzewaniem podłogowym?

Jeśli posiadasz ogrzewanie podłogowe, jest kilka dodatkowych czynników, które musisz wziąć pod uwagę, wybierając podkład dla podłogi drewniane. Duża część podkładów jest projektowana tak, aby były grube, ale jednocześnie miękkością przypominały poduszkę. W ten sposób są delikatne i jednocześnie zapewniają izolację. Taki rodzaj podkładu nie jest dobrym rozwiązaniem dla ogrzewania podłogowego, ponieważ blokuje ciepło. To czego potrzebujesz, to cienki produkt o niskim oporze cieplnym. Użycie niewłaściwego podkładu pod podłogę drewnianą uniemożliwi optymalną pracę systemu. Może także spowodować, że temperatura osiągnie niebezpieczny poziom, co może prowadzić do potencjalnych problemów i uszkodzeń podłogi.

Sugerowane kolekcje