Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podłogach drewnianych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podłogach drewnianych

Piękno drewnianej podłogi nie ma sobie równych. Naturalna ziarnistość i tekstura drewna wprowadzają do każdego pomieszczenia przytulne ciepło. Doskonale sprawdzają się w sypialni, salonie, kuchni czy korytarzu. Drewniane produkty umożliwiają zaaranżowanie wnętrz zarówno w tradycyjnym jak i nowoczesnym stylu. Szeroka gama odcieni, różnorodne wykończenie i unikalne właściwości sprawiają, że drewno możesz wykorzystywać z nieograniczoną kreatywnością. 



Przy tak wielu możliwościach, wybór najodpowiedniejszego produktu może być przytłaczający. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji i pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania dla pomieszczeń w Twoim domu, opracowaliśmy przewodnik, który zawiera wszystkie niezbędne informacje o podłogach drewnianych.

W tym artykule znajdziesz informacje o różnych rodzajach i gatunkach drewna, ich indywidualnych właściwościach oraz dostępnych rodzajach wykończenia. Otrzymasz również przydatne porady dotyczące instalacji podłogi drewnianej, pielęgnacji, designu oraz odpowiedzi na pytanie czy podłogi drewniane można ułożyć w łazience.

Każdy rodzaj drewna ma swoje niepowtarzalne właściwości, a od tego jaki gatunek drewna wybierzesz, zależeć będzie końcowy wygląd Twojego parkietu, jego kolor i ziarnistość. 
Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki drewna dostępne w naszej ofercie. 

  • Dąb –Niezwykle mocny, solidny i trwały. Posiada atrakcyjny jasny kolor z wyraźnym usłojeniem. 

W miarę dojrzewania zmienia się i staje bardziej złoty.  
 

Montaż podłogi dębowej
  • Jesion – Mocny i trwały jesion posiada zwykle jasny kolor z dość prostym ziarnem. Z biegiem czasu jesion zyskuje ciepły, złoty odcień

•    Orzech włoski - Twardy, ciężki i sprężysty orzech występuje w różnych odcieniach. Od jasnobrązowego do ciemnej czekolady. Brązowy odcień orzecha może z czasem stać się czerwonawy.

  • Klon – wyróżniający się kolorem od kremowego do ciemnoczerwonego posiada zwykle proste, delikatne ziarno. Po ekspozycji na światło słoneczne klon staje się ciemniejszy i zyskuje złotą barwę. 

 

  • Buk – Mocny i trwały buk jest odporny na ścieranie i posiada szereg kolorów. Począwszy od białego do różowobrązowego z atrakcyjnym drobnym ziarnem. Pod względem zmian koloru buk zmienia się z czerwonego na złoty. 
  • Brzoza – Jasne drewno skandynawskie o drobnoziarnistym i jasnym kolorze z atrakcyjnym połyskiem. Z czasem brzoza staje się ciemniejsza i bardziej złota. 

Wzory i kolory podłóg drewnianych

Drewno to materiał, który żyje. W zależności od  tego jaka jego część zostanie użyta podczas produkcji podłogi, efekty końcowe mogą być zaskakująco różne. Dwa parkiety nigdy nie wyglądają tak samo – jedne są bardziej stonowane i gładkie, inne żywe i zdobne w liczne naturalne sęki i pęknięcia.

Poza samym gatunkiem drewna istnieje wiele innych czynników, które mają wpływ na jego kolor-między innymi ilość sęków czy grubość warstwy bieli podkorowej. W naszym Grading Booku 2020 znajdziesz wysokiej jakości zdjęcia wszystkich typów podłogi w skali 1:1 oraz 1:6. Dzięki zastosowaniu wielu rodzajów wykończenia, stworzyliśmy gamę różnorodnych produktów, wśród których bez wątpienia znajdziesz idealne dla siebie rozwiązanie – odpowiadające Twoim preferencjom i stylowi życia.
Pozornie małe detale, takie jak struktura i wybarwienie drewna, mogą naprawdę zmienić wygląd pomieszczenia. Efekty wykończenia powierzchni, takie jak szczotkowanie, ślady po piłowaniu lub naturalne wgłębienia nadają podłodze oryginalny wygląd i charakter. 
 

 

 

 

 

  • Szczotkowanie - To klasyczne wykończenie uwydatnia kontrast pomiędzy włóknami, poprzez szlifowanie drewna bez zbyt głębokiej ingerencji w jego strukturę. 
  • Głębokie szczotkowanie - Ingerując nieco głębiej w strukturę drewna, półstrukturalne szczotkowanie poprawia widoczność słoi, zapewniając bardziej rustykalne wykończenie.
  • Szczotkowanie Antique- To stosunkowo głębokie wykończenie, które umożliwia uzyskanie naturalnego wyglądu, współgra z gęstością drewna i podkreśla każdy szczegół, jednocześnie zapewniając gładką, miękką powierzchnię. 
  • Częściowe ślady po piłowaniu- Całkowicie losowy efekt. Głębokość i położenie śladów piły tworzy bardzo naturalny efekt końcowy, który świetnie komponuje się z industrialnymi wnętrzami.
  • Pełne ślady po piłowaniu– Dzięki nieco bardziej szorstkiemu wykończeniu efekt ten pokrywa całą szerokość deski, nadając przestrzeni rustykalny charakter. 
  • Wgniecenia - To wykończenie z naturalnie wyglądającymi wgnieceniami w drewnie stanowi świetny wybór do maskowania śladów zużycia w miejscach o dużym natężeniu ruchu. 

Olej czy lakier? Typy konserwacji

Z biegiem czasu zadrapania i plamy stają się nieuniknioną częścią życia codziennego, dlatego niezbędne jest stosowanie odpowiedniej ochrony, zapobiegającej uszkodzeniom górnych warstw drewna. Co do zasady, podłogi lakierowane są bardziej gładkie i błyszczące, podczas gdy podłogi olejowane zazwyczaj mają bardziej naturalny i matowy wygląd. By sprostać wymaganiom, nasze drewniane podłogi są wyposażone w Proteco, jedno z najsilniejszych zabezpieczeń na rynku, które sprawi, że Twój parkiet będzie wyglądał jak nowy przez długie lata. 

  • Półpołyskowy lakier Proteco nakładany jest w 6 warstwach, dzięki czemu podłoga jest wyjątkowo wytrzymała. Lakier
  • Proteco stanowi doskonały wybór, jeśli prowadzisz intensywny tryb życia i szukasz podłogi, wymagającej mniejszej liczby zabiegów konserwacyjnych.
  • Proteco Natura to lakier matowy, nakładany w taki sam sposób jak lakier półpołyskowy, jest równie wytrzymały I zapewnia równie skuteczną ochronę. Zachowuje naturalny kolor, nie ingerując w strukturę drewna, podobnie jak olej. Należy jednak pamiętać, że powierzchnia matowa zatrzymuje więcej brudu niż lakier półmatowy i wymaga nieco więcej uwagi podczas sprzątania. 
  • Działanie Proteco Hardwax Oil polega na tym, że olej wnika w drewno, podczas gdy wosk pozostaje na powierzchni, zapewniając dodatkową ochronę przed zużyciem i jedwabiście matowe wykończenie. Należy pamiętać, że olejowane podłogi drewniane wymagają konserwacji olejem co dwa lub trzy lata. Jednak warto mieć na uwadze, że odpowiednio konserwowany parkiet, będzie wyglądać pięknie przez wiele lat. 


Kolejną zaletą wstępnie wykończonej podłogi drewnianej Tarkett jest jej gruba warstwa użytkowa, co oznacza, że Twoja podłoga może być wielokrotnie szlifowana i poddawana renowacji - co zwiększa jej żywotność.
 

Drewno twarde a drewno miękkie

Drewno jest klasyfikowane jako miękkie lub twarde w zależności od struktury i pochodzenia drzewa, z którego zostało pozyskane.

Jak mierzona jest twardość drewna?
Powszechnie stosowaną metodą pomiaru twardości różnych rodzajów drewna jest test Brinella. Mierzy on twardość drewna poprzez upuszczenie małej stalowej kulki na powierzchnię drewna przy dużym obciążeniu. Liczba Brinella jest następnie określana na podstawie wielkości wykonanego wcięcia. Im wyższa liczba Brinella, tym twardsze i bardziej odporne drewno. Viva, na przykład, ma wysoką liczbę Brinella 6 (w skali 1-7), ponieważ twardy rdzeń HDF absorbuje siłę uderzenia kulki.
 

Test Brinella

Cechy charakterystyczne dla drewna twardego

  • Wytrzymałe i długowieczne
  • Łatwe w pielęgnacji
  • Trudne do zarysowania

Większość naszego drewna pozyskujemy w wyniku prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej w Szwecji oraz w Finlandii, gdzie rozmieszczone w określonych odległościach od siebie sadzonki rosną powoli, stając się silnymi, stabilnymi drzewami. Stosując drewno z Północy jako warstwę środkową i dolną, zwiększamy stabilność i wytrzymałość. Wykorzystujemy całe kłody, co pozwala słojom i wzorom na uformowanie pięknych, naturalnie ciepłych podłóg.
 

Pielęgnacja i konserwacja podłogi drewnianej

Piękna drewniana podłoga to również efekt pielęgnacji, ponieważ sposób, w jaki się nią opiekujesz, sprawi, że będzie wyglądać wyjątkowo przez długie lata. W zależności od tego, czy podłoga drewniana jest lakierowana, czy też olejowana, konieczne będzie stosowanie różnych metod konserwacji i czyszczenia. Nasza szczegółowa instrukcja konserwacji zawiera porady dotyczące pielęgnacji i czyszczenia podłóg oraz najlepszych produktów, których warto używać, aby utrzymać naturalny połysk podłogi drewnianej przez długi czas.

Instalacja podłogi drewnianej

Jeśli od jakiegoś czasu odkładasz zakup wymarzonej drewnianej podłogi, ponieważ obawiasz się, że process układania parkietu będzie zbyt skomplikowany, zastanów się jeszcze raz. Nasz asortyment obejmuje proste i praktyczne rozwiązania dostosowane do każdego poziomu umiejętności. Instalacja podłogi drewnianej może zarówno wymagać pomocy profesjonalisty, jak i okazać się prostym projektem DIY. 

Podłogi drewniane Tarkett dostępne są z trzema opcjami montażu: systemem 2-Lock, Ultraloc lub Pióro-Wpust. Systemy te mocują deski blisko siebie, dzięki czemu idealnie przylegają i nie powstają między nimi żadne szczeliny czy nierówne krawędzie. 

Czy mogę wykorzystać różne rodzaje podłóg drewnianych w różnych pomieszczeniach?

Różnorodność materiału jakim jest drewno pozwala nie tylko na wykorzystanie różnych jego rodzajów w poszczególnych pomieszczeniach, ale także na łączenie ich w obrębie tego samego pomieszczenia. 
Podstawą jest zachowanie ciągłości. Przykładając wagę do szczegółów takich jak odcienie drewna, jego ziarnistość i wykończenie, a także starając się poznać podstawy projektowania, łatwiej jest łączyć i aranżować drewniane produkty podłogowe bez ograniczeń i z pewnością. 

Jak łączyć różne rodzaje drewna? Wskazówki i porady. 

1.    Wybierz pasujące do siebie odcienie
Bazowy odcień drewna może być ciepły, chłodny lub neutralny. O odcieniu ciepłym mówi się, kiedy można w nim dostrzec takie barwy jak czerwień, pomarańcz, czy żółć. Chłodne odcienie charakteryzują się natomiast takimi kolorami bazowymi jak niebieski i szary. Jeśli drewno jest beżowe, oznacza to, że jego odcień jest neutralny. Najlepszym sposobem na określenie odcienia drewna jest porównanie koloru, który wybierzesz z innymi odcieniami tej samej barwy. Brąz przeważnie jest kolorem ciepłym, ponieważ w budujących go odcieniach znajdziemy żółć lub pomarańcz. Czasami jednak, porównując drewno w kolorze brązowym z produktem o szarej lub błękitnej barwie, zauważymy, że do siebie pasują-będzie to oznaczać, że są one chłodnym odcieniem brązu.
Gdy już określisz odcień bazowy drewna, łączenie różnych jego rodzajów będzie dla Ciebie o wiele łatwiejsze. Sprawniej dobierzesz też drewniane akcesoria takie jak ramy obrazów lub meble.

2.    Zwróć uwagę na usłojenie drewna
Jeśli odcienie drewna, które wybrałeś nie są do siebie podobne, wizualną ciągłość możesz uzyskać wykorzystując podobny rodzaj oraz rozmiar usłojenia, które ma tak samo duży wpływ na końcowy wygląd Twojej podłogi. Duże słoje spowodują, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne i rustykalne, drobniejsze natomiast dodadzą wyrafinowania oraz elegancji.

3. Połącz nowoczesne z klasycznym
Podłogi drewniane, z natury klasyczne i szlachetne, z powodzeniem mogą być łączone z bardziej nowoczesnymi elementami wystroju. W zależności od tego, jak zaaranżujesz swoje pomieszczenie, drewniane produkty pomogą Ci stworzyć każdy rodzaj wystroju: od nowoczesnego, przez rustykalny, po uniwersalny i klasyczny. 

4. Wykorzystuj tkaniny

W sytuacji, gdy dwa odcienie drewna nie do końca do siebie pasują, np. jasny stół i dużo ciemniejsza podłoga, świetnie sprawdzi się dekoracyjna materiałowa, taka jak dywan, który oddzielając od siebie dwa drewniane elementy, zapewni między nimi płynne i delikatne przejście.  
Dywany, draperie i inne tekstylia to świetny sposób na przełamanie monotonnej, wizualnej płaszczyzny i sprawienie, aby różnica w odcieniach drewna była mniej widoczna.
 

Historia fachowej wiedzy i rzemiosła sięgająca lat osiemdziesiątych XIX wieku

Historia Tarkett rozpoczęła się pod koniec lat 80-tych XIX wieku w małym warsztacie stolarskim w Malmo, gdzie produkowano deski parkietowe wykonywane z miejscowych dębów i buków. Wkrótce ta dobrze prosperująca firma wprowadziła innowacyjne rozwiązania, takie jak deska Lindermana, czyli sposób na łączenie elementów parkietu, który ułatwiał montaż a także parkiet wielowarstwowy, który zrewolucjonizował branżę, przeciwdziałając naturalnemu rozszerzaniu się i kurczeniu drewna przy zmianach wilgotności. Technika ta nadal stanowi standard dla parkietów w Europie. 

Zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju

Podłogi drewniane firmy Tarkett wykonywane są w 97% z naturalnego drewna, jednego z najbardziej odnawialnych surowców na świecie. Nasze fabryki znajdują się w Europie na obszarach ściśle powiązanych z lasem. Zdecydowana większość naszego surowca drzewnego pochodzi z utrzymanych w dobrym stanie lasów w Szwecji i Finlandii, w których wzrost wykracza poza ilość zużywanego drewna. Wszystkie odpady produkcyjne powstające w wyniku procesów produkcji podłóg drewnianych są przetwarzane jako źródło energii w naszych fabrykach. Nadwyżki odpadów są sprzedawane jako surowiec innym gałęziom przemysłu w celu recyklingu jako źródło energii i/lub biogaz. Zużyte drewniane podłogi były dotychczas wykorzystywane głównie do odzyskiwania energii. Teraz droga surowców ze starych, zużytych podłóg do recyklingu staje się alternatywą dla rozwoju nowych produktów. Rozpoczęliśmy także proces uzyskiwania certyfikatu FSC® lub PEFC™ dla wszystkich naszych produktów oraz produkowania ich z drewna pochodzącego z recyklingu.