Podłoga do kuchni
Najlepszymi opcjami podłóg do kuchni są podłogi, które dobrze znoszą wilgoć, są łatwe w utrzymaniu czystości i wystarczająco trwałe na duże natężenie ruchu.
Istnieje kilka rodzajów podłóg, które spełniają te kryteria. Podłogi drewniane, panele winylowe (LVT) oraz wykładziny winylowe z rolki. Każda z tych opcji podłóg jest wodoodporna i odporna na działanie pary i zmiany temperatury w kuchni. W szczególności panele winylowe i podłogi winylowe z rolki wyróżniają się na tle innych rozwiązań.
Każda z tych opcji podłóg kuchennych ma swoje zalety i wady pod względem trwałości i ceny. Na przykład podłogi winylowe są jedną z tańszych opcji, ponieważ można je dość łatwo zainstalować samodzielnie. Nie dotyczy to na przykład płytek ceramicznych, które wymagałyby profesjonalnego montażu.
Najgorsza podłoga do kuchni
Podłogi, których należy unikać w kuchni, to dywany i lite drewno.
Dywany mogą być miękkie i wygodne pod stopami, natomiast trudno je wyczyścić z plam po jedzeniu i tłuszczu. Dodatkowym minusem w przypadku dywanó jest duże natężenie ruchu, któe może wpłynąć na przetarcia i wgniecenia.
Podłogi drewniane mogą być używane w kuchni, pod warunkiem, że mamy do czyniania z deskami trójwarstwowymi. Lite drewno to naturalny materiał, który rozszerza się i kurczy w odpowiedzi na zmiany poziomu wilgotności i temperatury. Może to być problematyczne w kuchni, w której para i wilgoć są na porządku dziennym. Drewno warstwowe jest o wiele trwalsze i znacznie lepiej znosi zmiany temperatury i wilgotności.
Podłogi winylowe
Panele winylowe (LVT) oraz podłogi winylowe z rolki są odpowiednim rozwiązaniem dla kuchni. Podłogi te są trwałe, odporne na wilgoć oraz łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Zachlapania podczas przygotowania posiłków czy wynikające ze zmywania nie stanowią problemu dla trwałej i wodoodpornej podłogi winylowej.
Podłogi winylowe są również ciepłe i miękkie pod stopami. Wyczuwalne ciepło pod stopami zapewnia komfort podczas spędzania czasu w kuchni. Podłogi winylowe oferują trwałość płytek ceramicznych z zachowaniem ciepła i wygody podłogi drewnianej.
Nasze panele winylowe (LVT) zapewniają wyjątkową trwałość i odporność. Na wszystkie nasze podłogi winylowe stosujemy wzmocnioną obróbkę poliuretanową, która zapewnia wodoodporne wykończenie oraz ekstremalną ochronę przed zarysowaniami, zużyciem i plamami. Warstwa dekoracyjna jest wykonana w technologii druku cyfrowego o dużej rozdzielczości, co pozwala na uzyskanie realistycznegp wyglądu drewna, kamienia czy płytek ceramicznych
Kolekcje wykładzin winylowych z rolki są wytrzymałe, praktyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Występują w szerokiej gamie wzorów drewna, kamienia, ceramiki oraz wzorów abstrakcyjnych. Podłogi winylowe są dostępne w różnych wykończeniach, grubościach oraz właściwościach akustycznych.
Podłogi drewniane
Odpowiednio wykończona i pielęgnowana podłoga drewniana to doskonały wybór do kuchni.
Kuchnia jest miejscem częściowo wilgotnym i chociaż dobrze wiadomo, że woda i drewno to nie jest dobre połączenie, to podłogi drewniane trójwarstwowe już można montować w kuchni bez żadnych problemów.
Drewno to naturalny produkt, który rozszerza się i kurczy wraz ze wzrostem i spadkiem wilgotności i temperatury. Może to być problematyczne w kuchni, w której ciepło i para są na porządku dziennym. Drewno warstwowe zostało zaprojektowane tak, aby nie rozszerzało się i nie kurczyło w takim samym stopniu jak podłoga z litego drewna. To sprawia, że drewno warstwowe lepiej niż lite drewno twarde radzi sobie ze zmianami temperatury i wilgoci.
W firmie Tarkett większość podłóg drewnianych jest zabezpieczona środkiem Proteco, jednym z najsilniejszych środków ochrony powierzchni na rynku. Wykończenie Proteco sprawia, że podłoga jest mocna, jednocześnie zachowując wrażenie prawdziwego drewna. Wielką zaletą podłóg drewnianych Tarkett jest gruba warstwa użytkowa, co oznacza, że będzie bardzo odporna na zużycie i łatwa w utrzymaniu. Dodatkowym atutem grubej warstwy użytkowej jest możliwość kilkukrotnego szlifowania i odnawiania, co wydłuża żywotność podłogi w kuchni.
Dowiedz się więcej o ochronie i konserwacji podłóg drewnianych.