Jak wygląda instalacja podłóg winylowych?

Jak wygląda instalacja podłóg winylowych?

Winyl jest jednym z najłatwiejszych w instalacji rozwiązań podłogowych. Dokładny sposób montażu zależy od wybranego produktu oraz od instrukcji dostarczonej przez producenta. Bez względu na to, jaką podłogę wybierzesz, ważne jest, żebyś odpowiednio przygotował się do instalacji. Aby zacząć, musisz najpierw wykonać następujące czynności:

•    W większości przypadków, konieczne jest usunięcie istniejącej wykładziny podłogowej. Jest jednak kilka wyjątków. Na przykład Rigid LVT mogą być układane bezpośrednio na płytkach i większości istniejących podłoży. Natomiast winyl w rolce może być układany na linoleum, ale podłoże musi być w dobrym stanie, oczyszczone i pozbawione pęknięć. Nie zaleca się układania winylu w rolce lub podłóg LVT na wykładzinach dywanowych lub bardzo elastycznych wykładzinach plastikowych z podłożem tekstylnym lub piankowym, takich jak stare podłogi winylowe. Nie powinno się również układać winylu w rolce na płytkach ze względu na efekt odkształcenia, kiedy to złącza płytek stają się widoczne na powierzchni wykładziny winylowej. W przypadku układania na płytkach, najpierw należy użyć masy szpachlowej i wyrównać spoiny.
•    Upewnij się, że podłoże jest suche, czyste i płaskie.
•    Rozpakuj podłogę winylową i pozostaw ją w pomieszczeniu, w którym będzie układana na co najmniej 24 godziny, aby mogła dostosować się do panującej tam temperatury. 

Jak układać LVT?

Istnieje kilka sposobów instalacji LVT, jednak jednym z najszybszych i najprostszych jest montaż z wykorzystaniem systemu click.

Produkty Starfloor Click są zaprojektowane z możliwością układania w systemie na click, co umożliwia dwa proste i uniwersalne sposoby montażu:
- W przypadku kolekcji Starfloor Click 30 panele sa układane pod kątem do krótkiego boku a następnie po długości całego panela. 

- Z kolei w kolekcjach Starfloor Click 55 i Starfloor Click Ultimate panel jest najpierw mocowany długim bokiem a następnie krótki bok jest dobijany za pomocą gumowego młotka.   
Dzięki technologii systemu click, montaż podłogi LVT przebiega szybko i bez wysiłku. Modułowy system montażu sprawia, że podczas instalacji nie ma potrzeby wynoszenia wszystkich mebli z pomieszczenia. Można układać podłogę stopniowo, zmieniając ich położenie.
 

Jak zainstalować podłogi Starfloor Click 55?

 

Jak zainstalować podłogi Starfloor Click Ultimate Rigid LVT?

 

Jak układa się wykładziny winylowe w rolce?

Istnieją trzy główne sposoby instalacji naszych wykładzin winylowych w rolce. Rodzaj stosowanej metody zależy od wybranego produktu, a także od wielkości pomieszczenia.
- Instalacja swobodna - Przenieś podłogę do wybranego pomieszczenia. Następnie rozwiń i przytnij ją na wymiar. Tę metodę polecamy dla małych powierzchni poniżej 12m².
- Instalacja częściowo swobodna – Aby przytwierdzić wykładzinę do podłoża, użyj taśmy dwustronnej. Ta metoda sprawdzi się dla średnich powierzchni między 12 a 25m².
- Instalacja na klej - Użyj kleju w sprayu na bazie wody, takiego jak np. Tarkospray. To rozwiązanie jest łatwe i przyjazne dla środowiska. Polecamy tę metodę dla dużych powierzchni powyżej 25m².
Najczęściej wykorzystywanym sposobem montażu winylowych wykładzin w rolce Tarkett jest instalacja częściowo swobodna, która jest najłatwiejszą metodą w przypadku samodzielnego układania podłogi. Zwykły nóż użytkowy to przeważnie jedyne narzędzie, którego będziesz potrzebować. 

Poniżej można zapoznać się z różnymi etapami montażu winylu w rolce w przypadku dużych pomieszczeń:
 

Potrzebne narzędzia:
- Rękawice 
- Taśma pomiarowa - Ołówek 
- PVC do zgrzewania na zimno - Dwustronna taśma klejąca
 - Taśma maskująca
- Nóż z zakrzywionym ostrzem
 - Nóż z prostym ostrzem - Wałek
- Stalowa linijka

1. Po 24 godzinach przystosowania się do temperatury pokojowej, przytnij arkusze zachowując 5 cm marginesy i pozostaw je na kolejną dobę. 

2. Zaplanuj precyzyjny układ, aby uzyskać najlepszy wygląd podłogi.

3. W zależności od wielkości pomieszczenia i szerokości podłogi może być wymagane ułożenie kilku arkuszy. Wówczas konieczne będzie ich zgrzewanie, aby uszczelnić powstałe spoiny.
 

4. Narysuj linię odniesienia (połączenie arkuszy). 
5. Umieść dwustronną taśmę na obrzeżach.
6. Umieścić arkusz wzdłuż linii odniesienia
 

7. Nałóż na siebie arkusze i wyrównaj połączenia 
8. Przytnij podłogę wzdłuż ściany 
9. Dwukrotnie przytnij arkusze

10. Po dwukrotnym przycięciu złóż jeden arkusz i wyznacz linię połączenia (do umieszczenia taśmy) 11. Umieść taśmę dwustronną nad linią połączenia. Zdejmij folię ochronną i połącz 2 arkusze szczelnie przylegającymi do siebie brzegami.
12. Umieść taśmę maskującą na połączeniu

13. Dociśnij taśmę maskującą wałkiem, aby uniknąć powstania pęcherzyków. 
14. Przetnij taśmę maskującą wzdłuż połączenia za pomocą noża z zakrzywionym ostrzem 
15. Wykonaj łączenie na zimno.

16.  Po 10 minutach schnięcia delikatnie usuń taśmę maskującą.
17.  Twoja podłoga jest zamontowana.

Jaki rodzaj podłogi winylowej jest najszybszy i najłatwiejszy do samodzielnego montażu?

Jeśli zdecydowałeś się na remont i chcesz uzyskać najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie, Tarkett oferuje szereg opcji podłóg winylowych, które są szybkie i łatwe w montażu.

W naszej ofercie LVT, najszybszą i najprostszą podłogą winylową do samodzielnego montażu jest kolekcja Rigid LVT, która wykorzystuje system triple click i 4F, jeden z najprostszych i najszybszych systemów montażowych na rynku. Dzięki niemu układanie jest intuicyjne, a wymaga jedynie ułożenia, zablokowania paneli i kliknięcia.

W naszej ofercie wykładzin winylowych w rolce każda podłoga jest również szybka i łatwa w montażu. Wystarczy rozwinąć rolkę i przyciąć ją na wymiar! Można również wybrać jeden z produktów winylowych posiadających podłoże tekstylne. Pozwoli to na wyrównywanie małych nierówności w podłożu.

W jakim kierunku mam położyć podłogę winylową?

Ponieważ podłoga winylowa została wykonana tak, aby naśladować podłogę z prawdziwego drewna, powinieneś ułożyć ją w taki sam sposób, jak prawdziwe deski. Jeśli pomieszczenie jest prostokątne, ułóż podłogę deskami równolegle do dłuższej ściany, a jeśli jest kwadratowe - deskami w kierunku głównego źródła światła. Jeśli układasz winyl w korytarzu, zawsze układaj deski wzdłuż jego długości.

Potrzebujesz podkładu do podłóg winylowych?

Rodzaj podłogi winylowej, który wybierzesz i rodzaj podłoża, który posiadasz, określi, czy potrzebujesz podkładu. Niektóre podłogi winylowe są przeznaczone do układania bezpośrednio na podłożu, podczas gdy inne mają wyściełaną warstwę podkładową, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowych podkładów.

Większość winylowych produktów podłogowych nie wymaga podkładu; Możesz się na taki zdecydować w przypadku, gdy szukasz dodatkowego podkładu, chcesz zredukować hałas i polepszyć właściwości termiczne.
Korzyści płynące z wykorzystania winylowych podkładów podłogowych
Użycie podkładu oferuje wiele korzyści:
• Zapewnia on izolację akustyczną, zmniejszając zarówno poziom hałasu w pomieszczeniu, jak i przenoszenie dźwięku pomiędzy podłogą a podłożem.
• Dodaje giętkości i zapewnia właściwości termiczne, tworząc pod stopami uczucie miękkości i ciepła.
• Działa jako bariera paroszczelna, która może być wymagana np. na betonowym podłożu o podwyższonej wilgotności.
W przypadku stosowania podkładu, przed położeniem podłogi winylowej należy upewnić się, że podłoże jest suche, czyste i płaskie.
Wbudowany podkład
Większość winylowych podłóg firmy Tarkett posiada podkład z pianki, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowych podkładów. Seria Tarkett Starfloor Click Ultimate posiada np. zintegrowany podkład akustyczny z technologią Soundblock, który ma zdolność pochłaniania 19dB.
 

Jakiego kleju używać do podłóg winylowych?

Do montażu podłogi Tarkett LVT nie potrzebny jest klej. Jeśli jednak stosujesz metodę montażu klejonego, zalecamy użycie kleju w sprayu na bazie wody, takiego jak łatwe i przyjazne dla środowiska rozwiązanie Tarkett, Tarkospray.
Powiązany artykuł